Dawanie prezentów świątecznych to tradycja mająca głębokie korzenie, która jest praktykowana w różnych formach na całym świecie. Uwielbiają ją szczególnie dzieci, które wyczekują kolorowych opakowań pod choinką. Ale jak to się zaczęło?

Historia tradycji dawania sobie prezentów

W tradycji chrześcijańskiej pojawia się postać Świętego Mikołaja, którym był biskup z Miry. Zasłynął on z wielkiego serca, ponieważ podrzucał ludziom prezenciki, których potrzebowali. Zmarł 6 grudnia i na jego cześć powstało święto. Jego historia stała się inspiracją do współczesnego rozdawania sobie prezentów, a także zakorzeniła postać Świętego Mikołaja szczególnie w kulturze zachodniej.

Współczesne formy dawania prezentów

Dawanie sobie prezentów jest wyrazem miłości i wdzięczności między ludźmi. Dzięki temu okazujemy uczucia oraz doceniamy bliskich. Jest to szczególnie podkreślane w okresie świątecznym, kiedy otwieranie kolorowych pudełek dodaje świętom magicznego klimatu oraz wywołuje wielką radość nie tylko u odbiorcy prezentu, ale również nadawcy.

W dzisiejszych czasach prezenty mają różną formę – mogą to być drobne upominki, takie jak własnoręcznie zrobione pierniczki lub kartki okolicznościowe albo kosztowne przedmioty, takie jak biżuteria, zabawki dla dzieci albo kosmetyki. Dzięki ogromnemu wyborowi upominków, które pojawiają się w okolicach świąt we wszystkich sklepach, każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. Najfajniejsze prezenty są te spersonalizowane – aby lepiej odpowiadać na indywidualne gusta oraz potrzeby obdarowanej osoby.

Prezenty mogą być również niematerialne – wspólna kolacja, impreza świąteczna, wyjście na koncert czy do Spa. Dzięki ofiarowanym usługom możemy znaleźć idealny prezent dla bliskiej nam osoby.

Jak to jest za granicą?

W Stanach Zjednoczonych prezenty otwiera się dopiero o poranku 25 grudnia, kiedy Santa Claus zostawi je w nocy pod choinką. Dzieci zostawiają ciasteczka i mleko, aby poczęstować Clausa. Natomiast na Filipinach, gdzie święta trwają najdłużej, prezenty wręczane są podczas licznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi przez cały okres świąt. W Australii prezenty pod choinką zostawia Santa Claus, którego na saniach ciągną kangury zamiast reniferów.