Opowieści nie są jedynie sposobem przekazywania emocji odbiorcom, ale także stanowią klucz otwierający wrota ich wyobraźni. Jedną z najstarszych, a zarazem najtrudniejszych umiejętności człowieka jest sztuka opowiadania historii. Opowieść przekazana w sposób interesujący i nietuzinkowy, zostanie w pamięci twoich słuchaczy znacznie dłużej, niż ta, opowiedziana w sposób bezbarwny, jednostajny oraz bez jakiejkolwiek interakcji z otoczeniem. Co za tym idzie, szansa, że przykujesz czyjąś uwagę wzrasta – a to z kolei otwiera przed tobą mnóstwo dróg i możliwości.
Jakim cudem jednak, coś tak na pozór prozaicznego, może stanowić dla wielu ludzi, tak trudny orzech do zgryzienia? Wszak, na co dzień, każdy z nas wykonuje pewnego rodzaju “storytelling” (czyli sztukę opowiadania historii), zarówno rozmawiając ze znajomymi w kawiarni, jak i przedstawiając swoje kompetencje i oczekiwania na rozmowie kwalifikacyjnej. Otóż, istnieje zestaw podstawowych zasad, którymi powinien kierować się dobry storyteller, a jest to: odpowiednia modulacja głosu, wywoływanie określonych emocji w słuchaczu, kontroli swojej mowy ciała oraz skupienie uwagi odbiorcy na określeniu puenty opowiadanej historii. Ponadto, każda dobrze opowiedziana historia powinna mieć ciekawą i pouczającą puentę. Jednak są to raptem ogólne porady, bowiem, aby zostać dobrym i przekonującym oratorem, potrzebne są lata praktyki.
Storytelling możemy pamiętać również z naszych beztroskich, dziecięcych lat, kiedy to starsi opowiadali nam przeróżne bajki, baśnie i legendy. Sposób, w jaki rodzice przedstawiali nam niestworzone historie, wymagał od nich wykorzystania pewnej dozy fantazji i wyobraźni oraz odpowiedniego intonowania głosu w konkretnych momentach opowieści, tak, aby wywołać w nas pożądane emocje. Poprzez słuchanie bajek i baśni, uczyliśmy się elementarnych wartości potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, takich jak choćby odróżniania dobra od zła, współczucia, litości, szczodrości i tolerancji. Dzisiaj, jesteśmy świadkami prężnie rozwijających się bajek telewizyjnych dla dzieci. Mają one jednak nikły przekaz moralny i wartościowy, w przeciwieństwie do ponadczasowych baśni spisanych przez gigantów gatunku, takich jak Bracia Grimm, czy Christian Andersen.
Mimo że żyjemy w XXI wieku, w dobie stale rozwijających się technologii, słowo mówione pozostawiło trwały ślad na naszym wczesnym życiu. Jednak, wbrew temu czego byśmy oczekiwali, sztuka opowiadania historii nie zniknęła zupełnie z naszej kultury. Powstaje coraz więcej grup gawędziarzy, oratorów oraz zwyczajnych miłośników, których zjednała pasja do opowieści, dzielenia się nimi i wymiany spostrzeżeń, jak choćby popularna w Polsce “Karawana Opowieści”. Wielu ludzi decyduje się również na urządzanie amatorskich spotkań storytellingowych w klimatach baśni i legend. Taki event tematyczny to świetny pomysł na powrót do korzeni lub czasów dzieciństwa, kiedy to jednym z najpopularniejszych środków przekazu było właśnie słowo mówione. Warto jest czasem wrócić do czasów, gdy ludzie gromadzili się przy ogniskach i wsłuchiwali z wypiekami na twarzach gawęd, przypowieści i anegdot wędrowców, mających niejedną historię do opowiedzenia.
Event w stylu pouczających, intrygujących i nieznanych powszechnie baśni i legend, to dobry pomysł na imprezę. Jeśli planujesz zanurzyć się w tych fascynujących czasach, w których nie internet, telewizja, czy radio dyktowały granice naszej wiedzy, lecz dobra opowieść, firma Whatevent, może pomóc ci w przygotowaniu takiej imprezy.
Przedział wiekowy
Przed przypisaniem twojej imprezy konkretnej okazji, warto ustalić dla gości w jakim wieku zamierzasz przeznaczyć swój event. Naturalnie, w przypadku imprezy poświęconej baśniom, zdawałoby się, że głównym targetem powinny być dzieci, dla których ćwiczenie bodźców wzrokowych i słuchowych w pierwszych latach życia jest niezwykle ważne. Jednak wśród osób dorosłych również znajdą się amatorzy dobrej opowieści, którzy z podobnym zainteresowaniem posłuchają przypowieści i legend profesjonalnych lub amatorskich grup gawędziarzy.
Organizując event dla dzieci i młodzieży, musisz jednak pamiętać o tym, by baśnie i legendy opowiadane przez storytellerów miały przyjazny charakter, nie zawierały fragmentów nieocenzurowanych oraz żeby niosły pewną wartość edukacyjną. W przypadku organizacji spotkania z opowieściami dla dorosłych będziesz miał dużo większe pole do manewru. Tutaj już nie musisz przestrzegać reguł cenzury za wszelką cenę, a baśnie i legendy mogą mieć dużo mroczniejszy charakter. Puenta natomiast, stanowi kluczowy element każdej opowieści, więc warto aby historie ją zawierały, bez względu na to do jakiej grupy wiekowej są kierowane.
Przeznaczenie imprezy
Pomysł opowiadania baśni i legend może być wykorzystany jako tło pod event szkolny, imprezę urodzinową, element balu przebierańców, czy event tematyczny. Grupa gawędziarzy może być również częścią przedstawienia teatralnego lub większego konwentu poświęconemu kulturze lub fantastyce. Wspomniana wyżej grupa “Karawana Opowieści”, wielokrotnie brała udział w masowych eventach dla miłośników literatury fantastycznej i popkultury typu “Pyrkon”, dzięki czemu prezentowany przez nią temat docierał do znacznie szerszego grona zainteresowanych.
Organizacja grup storytellingowych
Mimo trudności tego zawodu, gawędziarzem może zostać praktycznie każdy kto może pochwalić się ciekawą barwą głosu, wyobraźnią i umiejętnościami oratorskimi. Jeśli natomiast, wolisz się zdać na profesjonalną grupę animatorów, możemy zaoferować ci pomoc w zorganizowaniu takiej grupy. Na evencie poświęconym opowiadaniu baśni i legend, nie może zabraknąć:
- Profesjonalnych gawędziarzy, mogących pochwalić się dużym doświadczeniem oratorskim
- Muzyków, którzy grają muzykę i dźwięki na żywo, dzięki którym opowiadane historie będą miały klimatyczny podkład muzyczny i dźwiękowy
- Animatorów-aktorów, którzy będą zabawiać gości i pogłębiać ich immersję w przedstawiany przez storytellerów świat
- Scenografów, którzy przygotują scenerię i elementy dekoracji odpowiednie do przedstawianej historii
- Grup tanecznych
Elementy dekoracji i sceneria
W zależności od motywu przewodniego i charakteru opowiadań na twojej imprezie, dodatkowe elementy dekoracji i sceneria pozwolą gościom lepiej wczuć się w klimat przedstawianych historii. Jesteśmy świadomi, że wynajem lub produkcja dekoracji może wiązać się z dużymi kosztami oraz z pewnością będzie wymagać pokładów wolnego czasu, dlatego firma Whatevent może zdjąć z twoich barków ten problem i przygotować wynajem odpowiedniej scenerii. Pozostając w kontakcie z profesjonalistami, oferujemy przygotowanie rekwizytów wyłącznie najwyższej jakości, wykonanych z dbałością o detale i wierność panującemu klimatowi opowiadań.
Przykłady dekoracji naszej oferty:
- Świece, lampy i latarnie, rozbudzające wyobraźnię gości
- Kadzidła, fajki wodne i sztuczna mgła działające na zmysły (dla osób dorosłych)
- Rekwizyty, siedzenia, pufy, poduchy, dla zrelaksowania słuchaczy
- Wynajem strojów dla członków zespołu animatorów, odpowiadających panującemu klimatowi
- Wynajem instrumentów muzycznych, takich jak tamburyny, lutnie, akordeony, flety, talerze, trójkąty, gitary i bębny
Ponadto, oferujemy również wynajem profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego, oświetlającego i multimedialnego, idealnego zarówno na kameralne imprezy, jak na masowe wydarzenia np. w szkole, czy na konwencie fantasy.
Przykłady sprzętu nagłaśniającego z naszej oferty:
- Zestawy kolumn
- Zestawy nagłośnienia MIDI
- Wzmacniacze
- Subwoofery
- Mikrofony
- Megafon
Przykłady sprzętu oświetlającego z naszej oferty:
- Oświetlenie LED
- Oświetlacze
- Wszechstronne reflektory z systemem CMY
- Lampy typu PAR
Przykłady sprzętu multimedialnego z naszej oferty (z myślą o eventach masowych np. będących częścią większego konwentu pasjonatów fantastyki):
- tablice demonstracyjne, rzutniki, tablice multimedialne, tablice suchościeralne, ekran projekcyjny, biurka multimedialne
- sieć wi-fi
- internet sieciowy
- laptopy, komputery stacjonarne, telewizory, czytniki dvd, czytniki vhs
Oraz innego rodzaju sprzęt, w zależności od twoich życzeń.
Warsztaty storytellingu
Ciekawym pomysłem na wypełnienie czasu podczas sesji opowiadań albo po zakończeniu głównej części imprezy jest wprowadzenie twoich gości w arkana sztuki oratorskiej poprzez organizację warsztatów i wykładów prowadzonych przez profesjonalistów w swoim fachu. Uczestnicy na takich warsztatach mogą przede wszystkim dowiedzieć się jak dzięki odpowiedniej gestykulacji, intonacji głosu oraz językowym zabiegom opowiadać historię w taki sposób, aby słuchano jej z zapartym tchem. Oferujemy:
- Wykłady o historii baśni i legend
- Warsztaty kreatywnego pisania
- Warsztaty intonacji głosu, gestykulacji i innych zabiegów, mających na celu utrzymanie uwagi słuchaczy
- Konkurs na najlepszą bajkę, baśń lub legendę improwizowaną z nagrodami
- Pokazy adaptacji bajek i baśni
- Słuchowiska opowieści o duchach
- Sesja z projektorem do bajek w stylu retro
Naturalnie, powyższa oferta jest jedynie przykładowa. Każdą twoją propozycję rozpatrujemy osobno, mając na uwadze możliwość organizacji profesjonalnych warsztatów i wykładów.
Jeśli planujesz event gawędziarski poświęcony w pełni opowiadaniu wszelkiego rodzaju bajek, baśni i legend, ale masz problem z jego organizacją oraz kwestią logistyczną? Bez obaw! Firma Whatevent pomoże ci przygotować taką imprezę wedle twojej własnej wizji! Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonicznym: 786 222 223 oraz na adres mailowy: kontakt@whatevent.pl.