Jeszcze kilka lat temu, nie byliśmy w stanie wyobrazić sobie tylu możliwości, które dzisiaj oferuje nam nauka. Tak jak niegdyś, wielu wiązało powstanie globalnej sieci, łączącej ze sobą ludzi z całego świata, czy lądowanie człowieka na Księżycu z kompletną fikcją, tak samo wizje o wirtualnej rzeczywistości pozostawały jedynie w sferze marzeń powieściopisarzy science-fiction. Jednak ludzka wyobraźnia i kreatywność zaskakują nas na każdym kroku i w tym wypadku nie było inaczej.

Mimo że testy nad pewnego rodzaju wideoinstalacjami, nazwanymi przez protoplastę VR, Myrona W. Kruegera, “środowiskami responsywnymi”, prowadzone były już od połowy XX wieku, były to jednak w dużej mierze początki tego, co dzisiaj nazywamy wirtualną rzeczywistością. Za jej ojca-założyciela uważany jest natomiast Jaron Lanier, który w latach 80-tych rozpoczął prace nad produkcją gogli oraz specjalnych rękawic służących do interakcji z obiektami znajdującymi się na ekranie komputera. Wraz z początkiem XXI wieku, nastąpił gwałtowny skok w pracy nad VR, a dzisiaj jesteśmy świadkami ciągłego rozwoju tej technologii.

Technologia VR polega na projektowaniu symulacji świata rzeczywistego, jak i kompletnie fikcyjnego. Umożliwia ona interakcję z projektowanym otoczeniem poprzez różnego rodzaju joysticki, kontrolery, czy inne manipulatory. Obecnie, oprócz doświadczeń wizualnych, akustycznych i dotykowych jakie oferują nam salony VR, prowadzone są testy nad wprowadzeniem dodatkowych rozszerzeń wzbogacających naszą immersję, poprzez poruszenie pozostałych zmysłów człowieka, takich jak zapach i smak.

Wirtualna rzeczywistość znajduje zastosowanie zarówno przy tworzeniu symulacji przydatnych podczas treningów pilotów, astronautów, czy żołnierzy, jak i w medycynie, szczególnie przy leczeniu wszelkiego rodzaju fobii i zaburzeń psychosomatycznych. Technologia ta, rozkochała w sobie również wielu fanów gier komputerowych, którzy dzięki niej mogą przenieść się do wykreowanych światów i doświadczać w sposób kompleksowy różnego rodzaju bodźców. VR doskonale sprawdza się zatem zarówno w nauce, jak i rozrywce.

Z uwagi na to, że technologia VR jest dostępna na rynku zaledwie od 2014 roku, a jej gwałtowna popularyzacja nastąpiła dwa lata później, zakup profesjonalnego sprzętu umożliwiającego użytkownikom zabawę w wirtualnym świecie, wciąż wiąże się z dużym wydatkiem. Poza tym, jeśli korzystamy ze sprzętu pozwalającego nam na wykonywanie ruchów na pewnym obszarze, będzie to wymagało od nas wyznaczenia przestrzeni na tyle dużej, żeby bez przeszkód grać w ulubione tytuły. Jak widać, zabawa ta nie należy do najłatwiejszych z organizacyjnego punktu widzenia, jednak potencjalne wady nie odstraszają zbytnio prawdziwych entuzjastów i pasjonatów gier video, którzy coraz częściej decydują się na przygotowanie eventów poświęconych wirtualnej rzeczywistości.

Jeśli planujesz event z wykorzystaniem gier na platformy VR, firma Whatevent pomoże ci w organizacji takiego wydarzenia, zachowując pełną profesjonalność i indywidualne podejście do twoich potrzeb.

Przeznaczenie eventu

W zależności od charakteru twojej imprezy i liczby gości, nasza firma służy radą w kwestii doboru odpowiednich dla wydarzenia atrakcji. Przykładowo, jeżeli planujesz zorganizować pokaz VR jako część większego konwentu popkulturowego lub imprezy tematycznej dotyczącej konkretnego uniwersum np. Gwiezdnych Wojen, będziesz musiał zdecydować się na takie gry i symulacje, które nie będą znacznie odbiegać od charakteru spotkania.

W przypadku świata George’a Lucasa, dobrym wyborem tutaj byłyby tytuły, oscylujące wokół klimatów stricte kosmicznych, takich jak misja Apollo 11, space-shooterów, typu Space Pirate, czy obecnie największej perły wśród gier VR, oferującej dynamiczną rozgrywkę kooperacyjną – Raw Space.

Z kolei, zarówno casualowi gracze, jak i spragnieni przygód podróżnicy, z pewnością będą zachwyceni możliwością interaktywnego zwiedzania morskich głębin w The Blu lub wspinając się na szczyty w grze The Climb.

Jak widzisz, nasza oferta jest szeroka i możemy pomóc ci ją dopasować względem charakteru twojego eventu.

Wynajem i opis poszczególnych akcesoriów VR

Nasza firma ma możliwość wynajęcia sprzętu z topowych salonów wirtualnej rzeczywistości zlokalizowanych w całym kraju. Dysponujemy możliwością organizacji akcesoriów najlepszych i najpopularniejszych obecnie zestawów VR, takich jak HTC VIVE i OCULUS RIFT + kontrolery TOUCH. Każdy z tych zestawów różni się od siebie w pewnym stopniu, oferując nieco inny rodzaj doznań i rozgrywki. Poniżej, przedstawimy pokrótce różnice, zastosowanie oraz przykładowe gry i symulacje obsługiwane przez każdy z typów tych akcesoriów:

HTC VIVE

Ten zestaw, wykorzystuje obecnie najbardziej zaawansowaną technologię wirtualnej rzeczywistości obecną na rynku growym. W jego skład wchodzą przede wszystkim gogle VR, zapewniające rozdzielczość 2160 x 1200, częstotliwość odtwarzania w 90 Hz, kąt widzenia 110° oraz 32 precyzyjne sensory, pozwalające na dosłowne oderwanie się od rzeczywistości.

Ponadto, znajdziesz w nim dwa, dobrze leżące w dłoni kontrolery bezprzewodowe z akumulatorami, spustami, panelami dotykowymi oraz opcją wibracji, gwarantującą realne odczucia.

HTC oferuje również stacje bazowe “Lighthouse”, które w czasie rzeczywistym śledzą twój ruch w grze lub symulacji pod kątem 360°.

HTC VIVE naturalnie wymaga podłączenia do komputera, wystarczająco zaawansowanego, by udźwignąć poszczególne gry. Zestaw ten, jest również w pełni kompatybilny z platformą grową STEAM.

Ten rodzaj systemu VR pozwala użytkownikowi na swobodne poruszanie się po wyznaczonym obszarze (kilka metrów wzdłuż i wszerz) oraz na pełną interakcję z otoczeniem, co pogłębia wrażenie realizmu i immersji w wykreowanym świecie. Nie ma jednak możliwości, by użytkownik opuścił pole do gry bez ostrzeżenia, ponieważ za każdym razem, gdy spróbuje to zrobić, system poinformuje go o tym, że zbliża się do granicy projekcji. Dodatkowo, w celu zwiększenia komfortu noszenia gogli, oferujemy mocowania Deluxe Audio Strap, wraz z pełni zintegrowanymi słuchawkami 3D, które zwiększą twoje doznania w grze lub symulacji.

Zestaw HTC VIVE, posiada w swojej ofercie ponad 50 gier i symulacji. Naturalnie, nasza firma może doradzić ci w wyborze tytułów względem charakteru twojego eventu. Oto przykłady z naszej oferty:

Gry strzelanki FPP (gry z widokiem z pierwszej osoby)

● Raw Data – Perła wśród gier FPP, polecanych na HTC VIVE. Akcja gry rozgrywa się w futurystycznym świecie, w którym musisz zmierzyć się ze zbuntowanymi robotami. Gra pozwala na wybór jednej z czterech postaci, charakteryzujących się odmiennymi umiejętnościami i mechaniką. W Raw Data możesz również awansować na kolejne poziomy i rozwijać swoje postaci pod względem umiejętności i nowego arsenału uzbrojenia. Gra oferuje tryb kooperacji multiplayer z drugą osobą, w którym razem stoczycie bój ze śmiercionośnymi maszynami.

● The Brookhaven Experiment – Gra typu survival horror. Fabuła gry opiera się na nieudanym eksperymencie, w wyniku którego do naszego świata przedarły się krwiożercze bestie. Tylko ty możesz zapobiec katastrofie, zwalczając nadciągające hordy przeciwników. Twoja postać ma na podorędziu szeroką gamę uzbrojenia – od pistoletów, po karabiny maszynowe i broń białą. W grze dostępne są dwa tryby – kampanii, składająca się z kilku połączonych ze sobą misji oraz trybu survival, w którym twoim zadaniem jest powstrzymywanie nadciągających fal potworów. Gra polecana jest zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach…

Gry symulacyjne

● Eagle Flight – gra-symulator, w której wcielasz się w tytułowego orła latającego nad wymarłym Paryżem, który 50 lat po wyginięciu ludzkości wraca na łono natury. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków i odwiedzaniu takich zabytków jak Wieży Eiffla, gracz może walczyć z innymi ptakami drapieżnymi o dominację nad terytorium. Największą gratką jest tutaj jednak tryb multiplayer, oferujący rywalizację w przestworzach z innymi graczami.

● Job Simulator – jest rok 2050 i roboty przejmują większość ludzkich czynności. Jesteś człowiekiem, który chce się dowiedzieć jak wyglądało życie kiedyś. Zakładasz gogle VR i… przenosisz się do przeszłości! Możesz wcielić się w sprzedawcę, mechanika, kucharza lub pracownika biurowego. Rozgrywka wydaje się prosta, lecz pełna interakcja z różnymi przedmiotami w świecie wirtualnym gwarantuje masę frajdy!

OCULUS RIFT

To drugi najbardziej zaawansowany zestaw VR, dostępny dla graczy. Zawiera gogle, gwarantujące obraz o rozdzielczości 2160 (1080 na jedno oko) x 1200 pikseli, pod kątem widzenia 110° oraz częstotliwość odtwarzania w 90 Hz. Ponadto, zestaw ten posiada zintegrowane i demontowalne słuchawki, a twoje ruchy śledzone są dzięki podłączonym dwóm zestawom sensorów (tzw. Constellation Tracking), wykrywających obroty i pozycję twojej głowy. Dzięki temu usprawnieniu, system precyzyjnie określa zarówno ruchy głową na boki, wokół własnej osi, jak np. w przypadku wychylenia jej do przodu.

Zestaw zawiera również dwa kontrolery ruchu Touch ze standardowymi przyciskami i gałkami analogowymi. Są one bardzo intuicyjne, a dzięki kamerze, jest możliwe odczytywanie ich dokładnej pozycji w przestrzeni.

OCULUS RIFT jest jednak systemem, który nie umożliwia poruszania się po wyznaczonym polu, jak w przypadku HTC VIVE, a jedynie rozglądanie się i interakcję z otoczeniem w zasięgu ręki. Dlatego też, ten system może być dobrym wyborem jeśli nie dysponujesz dużą ilością wolnego miejsca do gry.

Zestaw OCULUS RIFT podobnie jak HTC posiada wiele gier dostępnych na rynku. Proponujemy takie tytuły jak:

Gry FPP

● The Climb – to gra, w której możesz poczuć niesamowity dreszcz emocji, wspinając się na skały, zdobywając wierzchołki gór i przechodząc przez niebezpieczne jaskinie. A wszystko po to, by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki za dnia i w nocy, gdy już dotrzesz na szczyt! Gra oferuje precyzyjną oprawę graficzną i głęboką immersję w otaczający cię świat. Ponadto, aby sprawić, by rozgrywka była jeszcze bardziej realistyczna, możesz zdecydować się na opcję z prawdziwą ścianką wspinaczkową i trasami boulderowymi.

● Lone Echo – w tej grze sci-fi, zostajesz przeniesiony do zaawansowanej stacji wydobywczej, znajdującej się w okolicy pierścieni Saturna. Ten tytuł to majstersztyk pod względem dopracowanego środowiska stacji oraz przestrzeni kosmicznej. W grze wcielasz się w Jacka, robota obdarzonego sztuczną inteligencją, którego zadaniem jest pomoc Kapitan Olivii Rhodes w rozwiązywaniu zagadek. Gra oferuje niesamowity klimat i interakcje z otaczającym cię światem w klimatach kosmicznej przygodówki z widokiem FPP.

Gry TPP (gry z widokiem zza pleców bohatera)

● Chronos – innowacyjna gra RPG (gra fabularna) na VR, w której obserwujesz swoją postać nie z oczu bohatera, ale z widoku z trzeciej osoby. W grze wcielasz się w bohatera, którego zadaniem jest powstrzymanie zła, zagrażającego jego domowi. Wraz z tym, jak przechodzisz rozgrywkę, twoja postać, staje się silniejsza i zdobywa nowe umiejętności. Celem gry jest walka z różnymi przeciwnikami, których możesz pokonać poprzez kombinacje dobrze przemyślanych ciosów. Pamiętaj jednak, że za każdym razem kiedy zginiesz, twój bohater starzeje się o okrągły rok!

● Edge of Nowhere – podobnie jak Chronos, gra wykorzystuje widok z trzeciej osoby. Jest to pozycja typu horror, zdecydowanie przeznaczona dla graczy o mocnych nerwach. Wcielasz się w niej w odkrywcę bieguna północnego, który wyrusza z misją ratowania swojej zaginionej żony. Wraz z tym, jak zapuszcza się w odległe i niezbadane głębie, w których ludzka noga jeszcze nigdy nie postała, protagonista zaczyna doświadczać przedziwnych wizji, zniekształcających rzeczywistość wokół niego. W końcu, odkrywa przerażające tajemnice i musi zmierzyć się z najgorszymi potworami wyjętymi wprost z koszmarów opowieści grozy H.P. Lovecrafta…

Jeśli myślisz o przygotowaniu eventu z wykorzystaniem VR, ale masz jakiekolwiek problemy natury organizacyjno-logistycznej, nie zwlekaj, tylko odezwij się do nas! Służymy również profesjonalnym doradztwem, mając za sobą lata doświadczenia w branży organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. Gwarantujemy, że z naszym wsparciem, Twoja impreza na długo zapadnie w pamięci Twojej i Twoich gości.