Kto z nas choć raz nie jadł tradycyjnego śląskiego obiadu, czyli klusek śląskich w połączeniu z modrą kapustą i roladami? Kuchnia śląska to nie tylko bogactwo smaków, ale również tradycji.Ten region słynie także z bogatej gwary, którą czasem trudno zrozumieć, z niezwykłych tradycji rodzinnych i kulturowych. Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto bliżej ich poznać oraz, jak zorganizować perfekcyjną imprezę po śląsku. Zapraszamy do lektury!

Śląsk – co charakteryzuje ten region polski?

Na śląsku prym wiodą przede wszystkim kopalnie, kultura słowa i tradycyjna gwara. Do tego oczywiście Ślązacy uwielbiają też dobrze zjeść, spędzić czas z rodziną i pracować. Jeżeli zatem masz ochotę porządnie się najeść, przećwiczyć tamtejsza gwarę i dobrze się bawić, to nic nie stoi na przeszkodzie byś zorganizował imprezę po śląsku. Jak się do tego zabrać?

Impreza po śląsku – przygotowania i scenografia

Przygotowania warto zacząć od dekoracji. Idealnie sprawdzą się w tym wypadku kilofy górnicze, odtworzenie klimatu śląskich kamienic, czyli tak zwanych „familoków” oraz plakaty z różnymi cytatami napisanym w śląskim języku. Co dalej? Zacznijmy od kuchni. Króluje tutaj oczywiście tradycja: rolady, kluski śląskie, modra kapusta, makówka, poleśniki, krupniok, wodzianka, czy sznytki (kromki chleba) ze śledziem.

Atrakcje po śląsku na Twoją imprezę

  1. Poznajcie śląską gwarę. Możecie zaczerpnąć ją z internetu i próbować porozumiewać się w tym języku. Zabawy będzie co niemiara.
  2. Ślązacy uwielbiają gotować wspólnie z rodziną. Dlatego spróbujcie razem przyrządzić jakiś regionalny obiad lub przekąskę.
  3. Na rozluźnienie atmosfery. Do obiadu na stół musi wjechać halba, czyli po prostu butelka dobrej, zimnej wódki.
  4. Gry i zabawy. Ślązacy uwielbiają grywać w karty, cymbergaj, w duczka.

Jak widać, Śląsk to nie nudny region. Pełno w nim tradycji i kultury, ale również przedniej zabawy. Na pewno tak zorganizowana impreza nie będzie dla Was nudna, wręcz przeciwnie. Rozrywkom i atrakcjom nie będzie końca!