Sekretne przejścia w opuszczonym grobowcu, poszukiwanie tropów mordercy, zagadki do rozwiązania, odpowiedzi do rozszyfrowania. Brzmi jak kolejna przygoda Sherlocka Holmesa albo wizyta w typowym, popularnym dzisiaj escape roomie? A co jeśli… planujesz przygotować taką atrakcję w swoim własnym domu? Z pewnością takie przedsięwzięcie wiązałoby się z tytaniczną pracą, wysokimi kosztami i wymagałoby od ciebie dobrze zorganizowanej logistyki. Ale bez obaw! Z pomocą firmy Whatevent możesz zmienić swoje mieszkanie w istny dom zagadek rodem z filmów przygodowych, czy książek detektywistycznych!

Zanim wybierzesz tematykę

Zanim jednak wybierzesz tematykę eventu, warto ustalić liczbę graczy biorących udział w twojej imprezie. Naturalnie, im więcej gości, tym większymi środkami będziesz musiał(a) dysponować, by dopiąć wszystko na ostatni guzik i zagwarantować wszystkim przednią zabawę.

Ponadto, musisz pamiętać o zapewnieniu zajęcia dla każdego z twoich graczy. Nikt przecież nie lubi się nudzić podczas gry. Dobrym sposobem na to jest zwiększenie poziomu trudności zagadek wraz z większa liczbą gości, tak aby każdy z graczy nie pozostawał bierny podczas zabawy.

Musisz wziąć też pod uwagę wiek twoich graczy. Osoby dorosłe powinny mieć stosunkowo trudniejsze zadania od dzieci i młodzieży.

Dobrym pomysłem na stałe podtrzymanie zainteresowania grą jest nagradzanie twoich graczy po każdej dobrze rozwiązanej zagadce.

Propozycje scenariuszy

Pomysłów na tematykę takiej imprezy jest multum, a więc dobrze zastanów się nad myślą przewodnią, która miałaby dominować na evencie. Poniżej proponujemy kilka przykładów scenariuszy, które możesz wykorzystać i w oparciu o które stworzyć klimat swojej imprezy.

Aby zwiększyć immersję twoich graczy, możesz wymyślić dla nich fikcyjne imiona oraz tła postaci, które będą odgrywać. Taki zabieg jednak, z pewnością będzie wymagał od twoich gości pewnej umiejętności wczucia się w fabułę scenariusza, ale dla chcącego, nic trudnego!

Scenariusz detektywistyczny

Przykładowo, gracze wcielają się w grupę detektywów, którzy muszą rozwikłać serię zagadek prowadzących do rozwiązania śledztwa. Dobrym rozwiązaniem jest udekorowanie mieszkania lub pokoju, w którym będzie rozgrywała się gra, odpowiednimi atrybutami, takimi jak np. zachlapany krwią dziennik ofiary mordercy, porozrzucane notatki z tropami, książki z ukrytymi wskazówkami, ułożenie nazw poszczególnych książek w hasło, będące odpowiedzią na zagadkę itp. Takie “smaczki” wyjęte z opowiadań Agathy Christie lub Arthura Conana Doyle’a, z pewnością wzbogacą klimat gry i rozbudzą wyobraźnię twoich graczy.

Zadania, które możesz zaoferować swoim graczom mogą polegać na odnalezieniu tropu mordercy poprzez znalezienie notatek, rozszyfrowania fragmentów wiadomości poukrywanych w mieszkaniu lub zapisanych długopisem UV. Dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie rozgrywki może być też dodanie do grupy tzw. “sabotażysty”, bez wiedzy pozostałych graczy, którego celem byłoby wprowadzanie ich w błąd i utrudnianie rozwiązania śledztwa.

Scenariusz archeologiczny

 W tym wypadku, twoi gracze odgrywają rolę archeologów próbujących dostać się do grobowca faraona lub odnalezienia tropów prowadzących do ukrytego przed wiekami skarbu. Dekoracje jakie w tym wypadku będziesz potrzebował(a) to wystrój w typowo egipskim stylu z posążkami faraonów lub egipskich bogów, makietami kolumn, glinianymi tabliczkami, starymi manuskryptami prowadzącymi graczy do kolejnych znalezisk itp.

Dla urozmaicenia, możesz ucharakteryzować jednego z graczy jako mumię faraona, która w ostatniej fazie rozgrywki przebudzi się, aby przestraszyć ciekawskich intruzów.

Pamiętaj, że to są jedynie nasze propozycje, a ogranicza cię wyłącznie twoja wyobraźnia!

Dekoracje i pomysły

Firma Whatevent może pomóc ci w zorganizowaniu odpowiednich dekoracji do twojego eventu, które dodadzą charakteru całej zabawie. Przykładowo, do scenariusza detektywistycznego jesteśmy w stanie zapewnić stosy pożółkłych stronic i listów, na których spiszesz wskazówki dla graczy, szkła powiększające, przedmioty retro codziennego użytku, szkatułki, schowki, kłódki z szyfrem itp. Z kolei, do scenariusza archeologicznego będziesz potrzebował zapewne odpowiednich makiet gipsowych lub papierowych, zestawów amatorskiego archeologa, świec, szkieł powiększających, postarzanych manuskryptów z hieroglifami lub runami do rozszyfrowania itp.

Ponadto, jesteśmy w stanie pomóc ci w opracowaniu i przygotowaniu zadań dla twoich gości, odpowiednich dla dominującej tematyki eventu.

Jeśli przekonały cię nasze pomysły i chcesz spróbować swoich sił organizacji interaktywnej zabawy z zagadkami, serdecznie zapraszamy do kontaktu!