Festyny przybierają różne oblicza. Największą popularnością cieszą się festyny rodzinne, nastawione na zapewnienie dobrej zabawy wszystkim członkom rodziny. Festyny można jednak wykorzystać również do innych celów. Jednym z nich jest kultywowanie tradycji danego regionu i szerzenie wiedzy historycznej na jego temat. A wszystko to podczas festynu ludowego.

Mogłoby się wydawać, że tematyka regionalnych tradycji powoli wymiera. Nic bardziej mylnego! Festyny ludowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem – i to wcale nie tylko wśród starszych osób. Co sprawia, że ludzie tak chętnie je odwiedzają?

Poznaj tradycję i historię swojego regionu

Głównym celem festynów ludowych jest promowanie tradycji danego regionu, a także przemycenie nieco historii, lecz w zupełnie innej formie niż ta, z którą można spotkać się w książkach czy podczas zajęć w szkole. Wiedza przekazywana jest w sposób, który zaciekawi nawet tych, którym do tej pory z tradycją i historią nie było po drodze.

Festyny ludowe to przede wszystkim koncerty. Tym razem nie usłyszycie na nich najnowszych przebojów ani znanych utworów tanecznych. Na scenie królować będą zespoły ludowe, które w piosenkach opowiedzą co nieco o tradycji i historii regionu. Pojawią się również artyści związani z danym terenem, u których rodzinne strony zajmują wyjątkowe miejsce w sercach. Wykonają oni autorskie utwory dotyczące danego regionu, a także swoje wersje dawnych, ludowych pieśni.

Oprócz koncertów na festynach ludowych organizowane są także różnego rodzaju konkursy. Uczestnicy muszą wykazać się w nich wiedzą dotyczącą danego regionu. Nagrodami są zwykle produkty rękodzielnicze, wykonywane przez lokalnych mieszkańców.

Festyn ludowy to także okazja do zrobienia zakupów. Na straganach i stoiskach znaleźć można własnoręcznie wykonywane miody, nalewki, ziołowe napary, a także ludowe ozdoby czy nawet stroje.

Festyn ludowy z Whatevent

Chcesz zorganizować festyn ludowy w swojej okolicy? Świetny pomysł! Pomożemy Ci w dopięciu wszystkiego na ostatni guzik. Zadbamy o wybór odpowiedniego miejsca, zatrudnienie ludowych zespołów i lokalnych artystów. Nie zabraknie także całej masy atrakcji dla gości – oczywiście związanych z tradycją regionu.