Posługując się tezą słownikową, jest to „plastyczno-techniczna oprawa wydarzenia telewizyjnego, teatralnego, operowego, filmowego lub innych”. Ma ona na celu podniesienie walorów spektaklu. Możliwości w zakresie oprawy scenograficznej jest nieskończele wiele – wszystko zależne jest tylko i wyłącznie od naszych inspiracji oraz pomysłów kreatora elementów dekoracyjnych. Z pewnością jest ich mnóstwo. Celem użytkowym jej jest stworzenie przestrzeni i tła dla akcji filmu, wywiadu. Może posiadać elementy stojące, wiszące, trójwymiarowe, świetlne, ruchome. Tworzone one są z przeróżnych materiałów takich jak: drewno, płótno, dykta, tworzywo sztuczne, tektura, papier i wiele innych. Najlepsza scenografia filmowa bądź telewizyjna to taka, która nie istnieje sama dla siebie, jest widoczna, ale nie kuje w oczy i ni przeszkadza. Technika tworzenia jest z tego powodu tak wielkim wyzwaniem, z którym nie każdy może sobie poradzić.
Jakie są obowiązki scenografa?
Głównym obowiązkiem scenografa jest ścisła współpraca z reżyserem, z pomysłodawcą, tak aby wszystkie elementy ściśle współgrały między sobą i były dobrane idealnie pod tematykę. To bardzo trudna i ciężka praca. W końcu wszystko musi być idealne i działać na naszą wyobraźnie, przyciągać oko, ale nie irytować. Uzyskać taki efekt jest bardzo, bardzo ciężko. Zadaniem scenografa jest, także poprawne rozmieszczenie wszystkich elementów scenografii, określenie kostiumów, rekwizytów, oświetlenia. Jedno słowo, a tyle niezbędnych elementów.
Czy scenografia w filmie i telewizji jest potrzebna?
A wyobrażacie sobie film Gwiezdne Wojny bez Chewbacci albo gwiezdnej galaktyki? Albo oglądanie pogody bez „mapy”? Na pewno żadna z tych rzeczy by do nas nie przemawiała. Wszystko, to co dostrzegamy to właśnie scenografia, która ściśle oddziałuje na nasze zmysły. Wprowadza nas w klimat i sprawia, że chcemy oglądać więcej. To chyba wystarczające porównanie, żeby was przekonać jak ważne są elementy scenografii w naszym życiu. Nie warto oszczędzać na aranżacji, bo to dzięki niej zyskujemy naszych widzów. Wszystko z czego korzystamy składa się na odpowiedni klimat wydarzenia. Nie wystarczy tylko postawić dwóch krzeseł i wynająć trzech aktorów. Każdy spektakl musi posiadać swoją scenografię, aby przykuć uwagę widzę i mieć pewność, że nasz program dobrze będzie mu się kojarzył.