Nie zawsze musimy znać odpowiedź na każde pytanie, dlatego często też nie do końca wiemy, co to jest scenografia, i co wchodzi w jej skład. Jednak, gdy chcemy zorganizować jakąś imprezę, na przykład domówkę dla znajomych, czy wieczór Halloween to ta wiedza jest nam potrzebna, by wszystko wypadło pomyślnie. Bez obaw, zaraz Ci ją szybko przekażemy.

Scenografia – o co w tym chodzi?

Jeżeli, na przykład chcesz zorganizować świetny event pod hasłem: „Impreza w stylu PRL” to jego scenografią będą odpowiednie dekoracje. Jakie?

  • Przebrania rodem z tamtych lat.
  • Relikty PRL-owskich szklanek, mebli, dekoracji, artykułów spożywczych, czy nawet pieniędzy.
  • Odpowiednia muzyka.

Wszystkie te elementy wchodzą w skład scenografii tematycznej imprezy i bez nich tak naprawdę nie poczujemy jej klimatu.

Dlaczego scenografia to istotny element eventu?

Wyobraźmy sobie sytuację, że idziemy do teatru na długo wyczekiwany spektakl. Na scenie zastajemy tylko aktorów i nic więcej. Żadnych dekoracji, reliktów, odpowiedniej muzyki w tle, czy nawet drobnostek, takich jak ubiór dostosowany do tematyki przedstawienia.

Czy takie akty będziemy oglądali chętnie? Niekoniecznie. Nie poczujemy nastroju i zwyczajnie wszystko będzie nam się wydawało, jakby zlane w jedną całość i pozbawione emocji.

Jak profesjonalnie przygotować scenografię tematyczną?

W pierwszej kolejności wybieramy temat imprezy. Następnie musimy ustalić budżet przeznaczony na scenografię. Później szukamy odpowiednich jej elementów, ale tutaj naprawdę nie warto popadać w przesadę, ponieważ zamiast udanego odtworzenia klimatu eventu, możemy zastać kicz, który do niczego nie pasuje. W następnym kroku odpowiednio rozmieszczamy dekoracje i inne elementy scenograficzne:

  • relikty,
  • dekoracje,
  • rośliny,
  • makiety,
  • naczynia i inne ozdoby, wybrane przez nas.

Jeżeli wszystko już przygotujemy i dopniemy na ostatni guzik, wybieramy termin imprezy. Warto uprzednio poinformować gości o tematyce wydarzenia, poprosić ich o założenie strojów, które będą pasowały na taką okazję i zabawa gotowa.