Styl śródziemnomorski najczęściej wybierany jest na wesela i dekoracje ślubu. Najchętniej wybierany jest do wnętrz o jasnej kolorystyce, ponieważ  charakteryzuje się taką przestrzenią, przytulnością i wprowadza we wnętrze wiele śródziemnomorskiego słońca i powietrza. Przeniesienie stylu śródziemnomorskiego na aranżację eventów, konferencji czy wystąpień scenicznych nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak, ponieważ większość wnętrz tego typu posiada ciemne aranżacje i ściany, do których trzeba dostosować biel i błękit, które dominują w śródziemnomorskim otoczeniu.

Co przygotować do scenografii śródziemnomorskiej?

Wszystkie materiały, które są związane ze stylem śródziemnomorskim, charakteryzują się bielą, odcinanizmi kremowymi, błękitem, granatem i turkusem, a także drewnem w jasnych odcieniach. Mają przypominać miejscowości nadmorskie we włoskim lub greckim stylu.  Najlepszym przykładem i wyobrażeniem sobie scenografii śródziemnomorskiej jest popularna miejscowość Santorini, odznaczająca się białymi budynkami i niebieskimi dachami, które współgrają z błękitem nieba i oceanu. Taki sam efekt należy przekazać we wnętrzach i  scenografii.

Do przygotowania takiej scenografii, przydadzą się siatki przypominające te z połowu ryb,  płytki ceramiczne z mozaikowym wzorem, liczne poduszki w odcieniach granatowego i niebieskiego, kwiatowe materiały, drewno bielone i o ciepłych jasnych barwach, cegła pomalowana na biało i w naturalnym kolorze, złote akcenty, granatowe lub turkusowe zasłony, latarenki i lampiony, liczne palmy i rośliny charakterystyczne dla miejscowości śródziemnomorskich, a także dodatki z bambusa, donice ceramiczne w brązowym kolorze, duże zegary i lustra oprawione złotymi ramami w kształcie słońca, kamienie wapienie i piaskowce, wszelkiego rodzaju woalki oraz akcenty nadmorskie np. muszle, latarnie przypominające latarnię morską, statki, mewy czy żaglówki. Z roślin typu śródziemnomorskiego często wybierana jest lawenda i winorośl.

Scenografia śródziemnomorska krok po kroku

Przygotowując scenografię śródziemnomorską warto pomyśleć do jakiego odbiorcy będzie kierowana. Inaczej można zaaranżować styl śródziemnomorski prezentując w nim same morskie akcenty, inaczej tworząc aranżacje przypominającą wypoczynek na tarasie z widokiem na morze śródziemnomorskie. Cechy wspólne tych miejsc to kolory i materiały.  Zmianie ulegają jedynie dodatki. Scenografię nadmorską mogą cechować: koło ratunkowe, woda, statki, a scenografię śródziemnomorską prezentującą życie na gorących tarasach z widokiem na ocean sceny ukazujące ciepło domowego ogniska, przytulność i elegancję, które wpłyną na wypoczynek. Obie scenografię mogą przenieść odbiorcę na greckie lub włoskie wyspy, tylko po samym zastosowaniu barw.