Charty to rasa psów, która jest wykorzystywana do polowań i łowów, ze względu na dużą szybkość jaką są w stanie osiągnąć. Ich budowa ciała zapewnia, oprócz szybkości, doskonałą zwrotność. Psy te wyjątkowo nie kierują się węchem, a wzrokiem. Charty oprócz wytropienia
i gonitwy za zwierzyną, miały ją zabić.

Pokazy chartów na evencie

Gdy charty trafiły do Europy bardzo szybko zyskały popularność. Ich szybkość zapoczątkowała dyscyplinę – wyścigi chartów na torze. Uświetnieniem imprezy może być właśnie organizacja takiego wyścigu. Polega on na gonitwie sztucznego zająca. Innym, bardziej barwnym pokazem, będzie jednoczesny udział chartów i koni. Jeźdźcy w historycznych, szlacheckich strojach, prowadzący na tak zwanej „smyczy” (słowo to potocznie oznacza dwa lub trzy psy tej rasy) charty. Pokaz polega na pokazaniu współpracy i umiejętności zapanowania nad chartami i koniem jednocześnie. Na zakończenie pokazu można zorganizować walkę o charty, pomiędzy dwoma szlachcicami na koniach.

Pokaz polowania z chartami

To powrót do czasów, w których łowiectwo stawiano na równi z rycerstwem. Charty, ze względu na ich szybkość i aerodynamiczną budowę wykorzystywano do polowań. Głównie były to zające, dropie, sarny, lisy i wilki. Do inscenizacji polowania znów zatrudnieni będą szlacheccy jeźdźcy, ale także damy dworu. Ilość „smyczy” chartów zależy od ilości koni, które będą wykorzystane podczas pokazu. Dodatkowym urozmaiceniem może być pokaz umiejętności sokoła, który również może wziąć udział w polowaniu. Pokaz oczywiście będzie wykorzystywał do łowów sztuczną, mechaniczną zwierzynę.

Jak zorganizować taki pokaz lub polowanie?

Jako, że do takich pokazów konie i charty muszą być specjalnie wyszkolone, nie jest to taka prosta sprawa. Jednakże profesjonalna agencja eventowa na pewno poradzi sobie z takim wyzwaniem. Taki pokaz to zupełna odmienność, coś o co ciężko w dzisiejszych czasach. Pokazuje piękno tej rasy psów, a także ogrom pracy jaką muszą włożyć treserzy w ujarzmienie i współdziałanie zwierząt. Konie muszą nadążać za bardzo szybkimi chartami i być tak samo zwinne i zwrotne, aby dotrzymać im kroku. Organizacja takiego pokazu to wspaniałe przeżycie i doskonała propozycja na urozmaicenie imprezy firmowej czy innego eventu.