Zorganizowanie imprezy masowej to z pewnością duże wyzwanie. W przeciwieństwie do innych przedsięwzięć wymaga ono od organizatorów sporej wiedzy na temat dopełniania wszelkich formalności. Jeśli w tym temacie stawiasz dopiero pierwsze kroki, a niebawem marzy Ci się organizacja własnej imprezy masowej, to koniecznie przeczytaj dalej. Zacznijmy jednak najpierw od tego czym prawnie jest impreza masowa.

O imprezie masowej mówimy wtedy, kiedy jest to impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, na której liczba miejsc dla osób na stadionie bądź innym obiekcie, który nie jest budynkiem, albo na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1000.
W przypadku kiedy mówimy o hali sportowej lub innym budynku umożliwiającym zorganizowanie imprezy ta liczba nie może przekroczyć 300. Imprezą masową nie będzie wydarzenie zorganizowane w teatrze, operze, filharmonii, kinie, muzeum, bibliotece, domu kultury, galeriach sztuki, a także w placówce oświatowej. Ze zorganizowaniem imprezy masowej wiążą się ściśle określone przepisy, które określa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Wynika z niej chociażby to, że organizator takiej imprezy musi zapewnić swoim gościom przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie  istnieją jeszcze wymogi dotyczące zorganizowania imprezy masowej?

Pierwszym standardowym wymogiem jest spełnienie wszelkiego rodzaju przepisów prawa zwłaszcza tego budowlanego, sanitarnego oraz zawartego w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Bez ich spełnienia nie można mówić o jakiejkolwiek chęci organizowania imprezy masowej.

Jeśli chcesz zorganizować imprezę masową to jako jej organizator musisz ustalić czy Twoje wydarzenie będzie odpłatne, czy darmowe. Jeśli impreza jest płatna to organizator powinien dodatkowo posiadać ubezpieczenie OC w razie szkody wyrządzonej uczestnikom.

Drugą niezwykle ważną kwestią jaką musi dopełnić organizator imprezy masowej jest zapewnienie swojemu wydarzeniu służby porządkowej i informacyjnej. Służba ta oczywiście powinna posiadać szereg niezbędnych szkoleń oraz odpowiedni sprzęt. Ponad to musi ona wyróżniać się elementami ubioru. Co więcej, taka służba powinna także powołać kierownika ds. bezpieczeństwa, który będzie nią kierował.

Kolejną niezwykle istotną kwestią przy organizacji imprez masowych jest zapewnienie na niej pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego. Jest to niezbędne chociażby dlatego, że jeśli komuś podczas takiej imprezy stanie się krzywda bądź zasłabnie, to  niestety do odpowiedzialności zostanie powołany organizator przedsięwzięcia.

Jeśli z kolei nie zapewnisz na swojej imprezie masowej dróg ewakuacyjnych oraz dróg, które umożliwią przejazd pojazdom służb ratowniczych czy policji, to Twoja impreza również nie będzie mogła się odbyć. Oprócz tego niezwykle istotną kwestią jest także zapewnienie sprzętu gaśniczego oraz  ratowniczego, który jest niezbędny przy zabezpieczeniu działań ratowniczo-gaśniczych.

Każda impreza masowa powinna również posiadać regulamin imprezy masowej oraz obiektu, w którym organizowane jest przedsięwzięcie. Te papiery powinny być do wglądu każdego uczestnika imprezy masowej na każde jego życzenie.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem podczas organizacji imprezy masowej jest też ustalenie z komendantem powiatowym lub miejskim Policji szczegółowych zasad postępowania w przypadku powstania pożaru oraz innego zagrożenia w obiekcie. Organizator imprezy, nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem imprezy, powinien wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. Jeśli odpowiedni organ nie wyda nam zezwolenia na organizację imprezy, to nie możemy jej przeprowadzić. W przeciwnym przypadku czekają na nas konsekwencje karne lub cywilnoprawne.

Zorganizowanie imprezy masowej jest niezwykle trudne. Wymaga ono wiele czasu, a także odpowiedniego budżetu, który pokryje chociażby ewentualne koszta jak wynajem służb porządkowych czy zapłata OC. Jeśli marzysz o organizacji imprezy masowej jednak uważasz, że takie przedsięwzięcie Cię przerasta, to koniecznie skontaktuj się z nasza firmą. Zorganizujemy dla Ciebie Twoją wymarzoną imprezę masową. Nie będziesz musiał martwić się
o wszelkie formalności. Wszystko załatwimy sami, a Ty przyjdziesz jedynie na gotowe wydarzenie i będziesz mógł cieszyć się z niego razem ze swoimi gośćmi. Dodatkowo nasza firma działa na terenie całej Polski, więc sam zdecyduj gdzie ma się odbyć Twoje wydarzenie. Dojedziemy do każdego zakątka Polski.