Wiele regionów polski ma swój niepowtarzalny styl, klimat oraz tradycję, co sprawia, że z chęcią poznajemy ich kulturę i chętnie czerpiemy od nich coś dla siebie. Dziś, tematem przewodnim będą Kaszuby, a ściślej rzecz ujmując impreza w takim stylu.

Kaszubska impreza – dlaczego warto ją zorganizować?

Spośród wielu kultur i tradycji, które goszczą w wielu rejonach naszego kraju, najpopularniejszym są chyba Kaszuby. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim strój, gwara jaką posługują się na co dzień oraz odmienna kuchnia, czy tradycje.

Jeżeli zdecydujemy się zorganizować taki event na pewno będzie to dla nas nie tylko sposób na spędzenie miłego i zabawnego czasu, ale również na sprawdzenie, co piszczy w trawie naszych sąsiadów, lepsze ich poznanie i zaznajomienie się z regionalnymi zwyczajami Kaszubów.

Czym powinna się charakteryzować impreza w stylu Kaszubskim?

Takie wydarzenie powinno, jak najlepiej oddać kaszubski klimat. Oznacza to między innymi przebranie się w regionalne stroje, poznanie i wprowadzenie atrakcji z tamtejszych regionów, pokaz kuchni i tradycji oraz pieśni i tańca kaszubskiego. To również idealna okazja do zaproszenia kogoś, kto pochodzi z tamtego rejonu i doskonale zna tradycję oraz kulturę Kaszubów.

Jak zorganizować taką imprezę?

W zorganizowaniu imprezy na pewno pomoże nam bliższe poznanie Kaszub. Poniżej znajdziesz kilka elementów, których wprowadzenie na taką imprezę jest niezbędne.

  • Ubrania, naczynia i pozostałe elementy scenografii bogate zdobione lub haftowane. Wzorem przewodnim są drobne kwiaty, które występują w tamtym regionie.
  • Ludowe stroje – kobiety noszą szerokie spódnice za kolano w kolorze niebieskim lub czerwonym w komplecie z białymi bluzkami o falbaniastych rękawach i bogato zdobione. Mężczyźni natomiast zakładają czarne spodnie, kidel i ciemnozielone marynarki.
  • Kuchnia kaszubska to przede wszystkim zupa rybna, potrawy na bazie grzybów i pożywne zupy mięsne.
  • Kaszubska rozrywka to oczywiście śpiewanie regionalnych piosenek, tańce, haftowanie i gwarne rozmowy.