Nawet małe dziecko wie, że polska husaria była niezwyciężona. W czasach gdy konni jeźdźcy z mieczami i kopiami okazali się zbyt słabą jednostką do walk, zaczęły formować się zastępy husarii. Historycznie pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w okolicach 1500 roku. Jednak obraz husarzy, który mamy w swoich głowach i widzimy na obrazach to dopiero połowa XVI wieku. Wtedy ich znakiem rozpoznawczym stały się pióra – zdobiące końskie głowy, a także skrzydła na plecach jeźdźców.  Z czasem ich ubiór nadal ewoluował. W czasach swojej świetności – czyli w XVII wieku – dostosowano zbroję tak, aby nie tylko chroniła husarza, ale była również praktyczniejsza. Zbroja rycerska w tamtych czasach ważyła od 25 do 60 kg, podczas gdy husarska tylko 7 -8 kg. Istotnym elementem rozpoznawczym były bogate złote zdobienia i zbroje wysadzane kamieniami szlachetnymi. Dzięki temu potocznie nazywani byli „złotymi chorągwiami”. Konie również nie były przypadkowe – od źrebięcia były szkolone w specjalny sposób nazywany „wyprawą po husarsku”. Innymi słowy ujeżdżane były tuż przy ziemi. Dodatkowo trenowano ich zwrotność i zwinność.

Przebieg pokazu husarii

Oprócz standardowej prezentacji zbroi i koni, pokaz zwykle zwieńcza największa i najbardziej emocjonująca atrakcja czyli walka. Husaria była formacją która nigdy się nie zatrzymywała i nie ustępowała. Ich atak polegał na stopniowym rozpędzaniu koni i tuż przed linią wroga połączeniu się z rozproszenia w tzw. „husarską pięść”. Zanim jednak nastąpi punkt kulminacyjny, husarze prezentują elementy władania kopią i szablą, musztrę konną a także indywidualne pokazy sprawnościowe. Osoby z widowni również mogą zostać wciągnięte do zabawy – wszystko zależy od indywidualnych ustaleń organizatorów. Nie dość, że pokazy takie oferują wspaniałą dawkę emocji, to dodatkowo przenoszą nas w czasy świetności Królestwa Polskiego.

Najlepsze miejsce do organizacji pokazu

Pozostając w historycznym klimacie, najodpowiedniejszym miejscem do organizacji takiego pokazu jest dziedziniec zamkowy. Jednak logistyka tego przedsięwzięcia wykracza daleko poza granice zamku, stąd najrozsądniejszym wyjściem będzie zatrudnienie agencji eventowej, która pokieruje całą imprezą. Ważne jest również zabezpieczenie miejsca imprezy tak, aby każdy czuł się bezpiecznie – broń używana podczas walk jest jak najbardziej prawdziwa.