Dla większości szybko żyjących osób dorosłych jest to raczej strata czasu, dla osób młodszych zaś, wręcz przeciwnie – źródło fascynującej frajdy. Kwestia gier fabularnych na żywo wciąż jest rozumiana w ramach szeroko pojętej dziecięcej lub młodzieżowej “zabawy”. Jest to zazwyczaj pierwsze słowo, które nasuwa się, gdy widzimy osoby młode biegające po podwórku z patykami w rękach, w przerwach między okrzykami, czy hałasowaniem pod oknami sąsiadów. Niewiele się zastanawiając, ciskamy dość deprecjonującymi określeniami w zainteresowania i hobby naszych pociech, które dla osoby dorosłej mogą często wydawać się niczym innym, jak dziecięcym szaleństwem, z którego w końcu najpewniej wyrosną. Nie bierzemy też zazwyczaj pod uwagę wartości, płynących z takich zabaw, które poszerzają wyobraźnię, kreatywność i umiejętności społeczne dzieci – kwestii niezwykle istotnych w świecie galopującego rozwoju technologicznego.

LARP-y (z ang. Live Action Role-Playing), o których tu mowa, znane pod nazwą gier fabularnych lub terenowych, rozgrywających się na żywo, ostatnimi laty coraz bardziej stają się popularne zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród osób dorosłych. Gry te odwzorowują dobrze nam znane, stare gry rpg komputerowe lub te w stylu “pen & paper”, rozgrywane w świecie rzeczywistym przez pasjonatów gatunku.

Rozgrywka gry LARP uderzająco przypomina sztukę teatralną, którą prowadzi tzw. “Larpmaster”, będący zarówno narratorem opowieści, jak i scenarzystą. Pełni on rolę “Mistrza Gry” znanego nam dobrze z różnych systemów gier fabularnych. Aktorami są zaś gracze, wcielający się w wybrane przez siebie bądź narzucone przez Larpmastera postaci. Mają oni za zadanie odgrywać swoje role w sposób jak najbardziej zbliżony do realiów systemu gry oraz w oparciu o rys psychologiczny swoich bohaterów. Istotnym elementem LARP-ów jest niezaprzeczalnie wyobraźnia, którą muszą wykazać się gracze. Jednak oprócz umiejętności odgrywania ról, odpowiednie przebrania, charakteryzacja i scenografia dopełniają tła obrazka, pozwalając uczestnikom gry na większą immersję w przedstawiany przez Larpmastera świat.

Wszystkie elementy wykorzystywane przy rozgrywce dowodzą, że przygotowanie profesjonalnej sesji LARP-owej to skomplikowany, często żmudny proces. Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z grami fabularnymi na żywo lub przeraża cię kwestia organizacyjna takiego eventu, nasza firma Whatevent weźmie na swoje barki ten obowiązek.

Przedział wiekowy uczestników eventu

Gra wyobraźni LARP, uznawana wciąż w większości za dziecięcą zabawę, stale rozszerza swoje grono pasjonatów, które często zrzesza wokół siebie również osoby dorosłe. Niewątpliwie zatem, odgrywanie ról i wczucie się w klimat historii opowiadanej przez Larpamstera, wymagać będzie od ciebie i twoich towarzyszy olbrzymiej wyobraźni, pasji do danego uniwersum, jak i dystansu do samego siebie. W końcu, rzadkim widokiem jest poważny i odpowiedzialny na co dzień biznesmen, który od czasu do czasu przywdziewa outfit krasnoluda i biega po lesie z toporem, bawiąc się przy tym jak dziecko. Zatem, aby zabawa spełniła swoją rolę, cenna tu będzie umiejętność wczuwania się w odgrywane przez was postaci. W przypadku, gdy gracze zachowują się lub posługują słownictwem niepasującym do klimatu gry, mogą po prostu zepsuć zabawę innym. Jak widzisz, nie jest to zatem zabawa dla każdego, ale jeśli jesteś prawdziwym pasjonatem gier fabularnych warto jest czasem wrócić do czasów młodości i odrobinę zaszaleć :)

Nie tylko gra

Mimo że LARP wywodzi się w prostej linii od gier fabularnych, tak naprawdę niewiele ma z nimi wspólnego. Rodzaj rozrywki improwizowanej, bez rozpisanych dialogów, których aktorzy muszą wyuczyć się na pamięć, istnieje już od setek lat. Dzisiaj, oprócz odgrywania fabuły sztuk, filmów, seriali, książek, gier komputerowych lub papierowych, LARP-y pełnią również funkcję edukacyjną. Scenariusze LARP-owe mogą być wykorzystane przez nauczycieli lub wykładowców, którzy podczas zajęć mogą przydzielić uczniom lub studentom zadanie wcielenia się w pewne archetypowe role lub historyczne postaci. Co więcej, formy LARP-owe wykorzystywane są często w treningach menadżerskich i rekrutacyjnych. Za pomocą LARP-ów i odpowiednie poprowadzonego scenariusza, ukazywane mogą być problemy i kwestie społeczne, z którymi boryka się dzisiejszy świat, takie jak rasizm, ksenofobia, nienawiść, stosunek do religii, czy działanie państwa totalitarnego.

LARP zatem nie musi być wyłącznie zabawą, ale może poruszać istotne dla dzisiejszego świata problemy, przez co gra posiada również wartość edukacyjną.

Tło eventu

To, w jakim okresie historycznym, czy uniwersum rozgrywać się będzie twój event, zależy w dużej mierze od możliwości finansowych i logistycznych jakimi dysponujesz, ale także od samych chęci, pasji i zainteresowań jakie dzielisz ze swoimi znajomymi. Jeśli uda ci się zebrać grupę osób o podobnych zainteresowaniach, możecie śmiało spróbować swoich sił w organizacji takiego eventu. Przykładowo, scenariusz LARP rozgrywający się w świecie rzeczywistym, ale w odległych czasach Wikingów, będzie wymagał od ciebie i innych uczestników odpowiedniej znajomości historii, kultury i zwyczajów skandynawskich najeźdźców. Z kolei event, którego tłem jest cykl książek Andrzeja Sapkowskiego “Wiedźmin” analogicznie będzie wymagał znajomości tych lektur oraz przedstawionego w nich świata sławnego zabójcy potworów.

W przypadku, gdy masz zarys pomysłu, ale nie wiesz do końca jak go wykorzystać, odezwij się do nas, a doradzimy ci!

Kostiumy i charakteryzacja

Mimo że gry terenowe tego typu polegają w dużej mierze na odpowiednim nastawieniu się i wykorzystaniu drzemiących pokładów wyobraźni, istotnym ich elementem są również przebrania i charakteryzacja graczy. Nie ma wątpliwości, że przykładowo odgrywając rolę maga ze świata fantasy, immersja twoja i innych graczy będzie dużo głębsza, gdy będziesz miał na sobie szatę, a w ręce trzymał kostur, będące atrybutami archetypowego czarodzieja.

Rozumiemy, że produkcja takiego kostiumu, czy charakteryzacji wymagają pewnego nakładu czasu oraz pracy, szczególnie w przypadku, gdy pragniemy, aby nasze przebrania odzwierciedlały klimat danego uniwersum w niemal każdym calu. Jednak bez obaw! Nasza firma pozostaje w stałym kontakcie z profesjonalistami, którzy zapewnią przebrania na miarę twoich oczekiwań. Przykładowo, w zależności od uniwersum, będącego tłem twojego LARP-owego scenariusza, oferujemy takie stroje i charakteryzację jak:

Dla typowego uniwersum fantasy

● Tuniki, szaty, płaszcze i obuwie typowo średniowieczne
● Zbroje, hełmy i nakrycia głowy (skórzane, kolczugi, płytowe)
● Bezpieczne w użytku atrapy broni białej (miecze, topory, buławy, włócznie) i dystansowej (łuki, kusze, proce)
● Atrybuty postaci magicznych (kostury, różdżki, księgi magiczne)
● Przedmioty, będące częścią ekwipunku graczy (sakiewki, szkatułki, monety, zwoje, mapy, fiolki, zapasy żywnościowe, skórzane plecaki i torby podróżne)
● Makijaż i charakteryzację czarodziejki, czarownicy, elfów, orków, goblinów, czy żywych trupów

Dla typowego uniwersum science-fiction

● Futurystyczne zbroje i hełmy oraz mundury żołnierskie
● Atrapy futurystycznej broni palnej (bardziej “realistyczną” alternatywą może być ekwipunek do laser tag, czy nerf gun)
● Futurystycznie wyglądające przedmioty do ekwipunku, jak np. plecaki odrzutowe, czy przenośne urządzenia teleportacyjne
● Urządzenia służące do komunikacji typu walkie-talkie
● Atrapy przenośnych komputerów, czy narzędzi pokładowych statku kosmicznego
● Makijaż i charakteryzacja przedstawicieli obcych cywilizacji

Oprócz oferty przebrań, przedmiotów i charakteryzacji odnoszącej się do standardowego uniwersum fantasy i sci-fi, nasza firma może pomóc ci w organizacji kostiumów i atrybutów charakterystycznych dla konkretnych światów, w których ma toczyć się twój scenariusz gry LARP:

● Uniwersum trylogii “Władca Pierścieni”
● Uniwersum sagi “Gwiezdne Wojny”
● Uniwersum filmów oraz książek “Harry Potter”
● Uniwersum serii anime “Dragon Ball”
● Uniwersum serialu “Star Trek”

Oraz wiele innych, w zależności od twojego życzenia.

Jak widzisz, firma Whatevent dysponuje szerokim wachlarzem możliwości wsparcia organizacyjnego, doradczego oraz logistycznego, dzięki czemu twoja sesja LARP będzie utrzymana w niesamowitym charakterze, a twoi gracze poczują się jakby naprawdę byli częścią danego uniwersum.

Scenografia

Gra w stylu LARP może toczyć się zarówno w plenerze jak i we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenerią, która z pewnością dodatkowo zadziała na wyobraźnię uczestników takiego eventu. Przygotowanie wiarygodnych makiet scenerii w skali 1:1, pasujących do wybranego uniwersum, wiąże się jednak z tytaniczną pracą. Jeśli nie masz czasu, chęci bądź umiejętności w tworzeniu tematycznych makiet przeznaczonych do gier terenowych, nasza firma chętnie zrobi to za ciebie! W zależności od klimatu scenariusza gry LARP, oferujemy ci szereg elementów scenerii i lokacji stworzonych z niezwykłą dbałością o realizm i szczegóły:

● Wynajem lub produkcja elementów obozu lub drewnianego fortu (palisada, fosa, wieża obserwacyjna, domek na drzewie, furtka lub brama, namioty, chaty, palenisko itp.)
● Organizacja miejsca do gry terenowej w opuszczonych szpitalach, lotniskach, czy innych budynkach
● Wynajem lub organizacja wnętrza klimatycznej karczmy, terenów zamku, terenów otwartych, jaskiń i zagajników lub innych charakterystycznych miejsc w terenie
● Produkcja makiet elementów scenerii (sztuczne ruiny, kaplice, posągi, miejsca kultu, areny do scenariuszy bitewnych)

Jeśli interesujesz się rozrywką typu LARP i pragniesz przygotować rozbudowany scenariusz, ale brakuje ci motywacji lub środków, koniecznie odezwij się do nas! Firma Whatevent pomoże ci w kwestiach organizacyjno-logistycznych i sprawi, że twoja gra fabularna będzie świetną rozrywką dla wszystkich pasjonatów tego gatunku!

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 786 222 223 lub na adres mailowy kontakt@whatevent.pl.