Na pewno niejeden czytelnik tego tekstu, słyszał co nieco na temat popularnego ostatnio rytmu zero waste. Ma on na celu uświadomić nam, ile śmieci rocznie produkujemy, i jak wpływa to na dobro i funkcjonowanie naszej planety. Być może niektóre zagadnienia tej nowej „kultury” do Ciebie nie przemawiają, ale masz ochotę lepiej je poznać.

Idealną sposobnością ku temu będzie zorganizowanie ekologicznej imprezy w rytmie zero waste. Może to być parodia, a może to być także potraktowane całkiem serio. Bądź co bądź, każdy z nas pragnie dowiedzieć się czegoś nowego i poszerzyć swoją wiedzę. Jak zatem zabrać się za planowanie takiego eventu? Dziś pomożemy Ci w tym krok po kroku.

Zero waste – z czym to się stosuje?

Ten rytm dopiero całkiem niedawno dotarł do naszego kraju. Ma on na celu pokazać nam, że wyprodukowanie jednego słoika rocznie odpadów wcale nie jest niemożliwe, wręcz przeciwnie – zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy i do tego wspomożemy naszą planetę, która z każdym kolejnym rokiem ma się coraz gorzej. Na podstawie tej wiedzy zorganizujcie ekologiczne party.

Jak zorganizować imprezę w rytmie zero waste?

Przede wszystkim musicie zadbać o brak śmieci i produktów jednorazowego użytku na waszej imprezie. Możecie na przykład poprosić gości, by zamiast kupować ciasto w cukierni, czy piwo w puszcze, przynieśli domowy wypiek i butelkę wina, która po opróżnieniu może się przydać do  jakiegoś DIY. Z kolei zabawy na takim evnecie mogą być następujące:

  • Wymiana ubrań. Wymieńcie się ciuchami lub otwórzcie pokojowy lumpex, w którym każdy będzie mógł obejrzeć ubrania i wziąć coś dla siebie. W zamian za nowe, stare wkładamy do materiałowych worków i zawozimy na recykling.
  • Wymiana książkowa. Jeśli w Waszym towarzystwie nie brakuje moli książkowych, przynieście na party lektury, które chcielibyście wymienić na inne, gazety i magazyny, które już przeczytaliście albo stare notesy, w których są jeszcze wolne kartki. Wymieńcie się książkami i czasopismami, a resztę oddajcie na makulaturę.
  • Inne zabawy na imprezie, to na przykład quiz wiedzy o sposobach na nie produkowanie odpadów, zamianie jednorazowego na wielorazowe, czy gotowania bez szkodzenia środowisku.