Coraz popularniejsze stają się wyjazdy firmowe. Pytanieczy są one obowiązkowe? Czytaj dalej, jesteś zaciekawiony tą kwestią. Przede wszystkim, na wstępie należy wspomnieć, że wyjazdy integracyjne organizowane są głównie po to, by poprawić relacje między ludźmi w firmie. Działa to również na atmosferę w pracy. Korzyści z nich płynących jest mnóstwo. Nie sposób wyliczyć ich na palcach. Jednak niektórzy pracownicy oburzają się, że muszą jechać na wyjazd integracyjny. Tak, czasami mają inne plany np. chęć spędzenia czasu wolnego z rodziną.

Czy wyjazd firmowy jest obligatoryjny?

Jeżeli wyjazd integracyjny ma formę podróży służbowej to można nazwać go obligatoryjnym wyjazdem firmowym. Podróż służbowa zaś opiera się głównie na tym, że pracownik ma obowiązek wykonywania poleceń poza miejscem pracy. Co z zajęciami podczas takiej podróży? Oczywiście są one wliczone w normalne godziny pracy pracownika. Natomiast jeśli np. są aktywności, które nie wchodzą w czas pracy będą to nadgodziny. Prawo mówi o tym, że pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy. Może to dotyczyć świadczenia pracy, jak i odbycia szkolenia. Szkolenie zaś, dla uściślenia informacji, organizowane jest w celu zdobycia nowych umiejętności. Chodzi również o podniesienie poziomu kwalifikacji.

Czy na wyjeździe firmowym istnieje czas wolny?

Podczas wyjazdu mogą być zaplanowane szkolenia, w których pracownik musi uczestniczyć. Jednak istnieje czas wolny. Dla pracowników przewidziana jest część rekreacyjna. Dlatego też osoba może wyrazić chęć uczestnictwa w niej, bądź też nie. Przykładowo, czas wolny może opierać się na możliwość skorzystania z saun, basenów. To jedne z pomysłów, które wykorzystywane są na wyjazdach integracyjnych. Chodzi tu głównie o rekreację. Dlatego też nie można zaliczyć tego jako czas pracy.

Jak wygląda sprawa z czasem podróży?

Czas podróży to również bardzo istotna kwestia. Czas wyjazdu integracyjnego to chwila rozpoczęcia podróży do miejsca docelowego oraz chwila powrotu do siedziby firmy. Bardzo cenną informacją jest to, że właśnie do czasu delegacji jest zaliczany również dojazd i przyjazd. To dobra wiadomość dla pracowników firmy.

Masz zaplanowany wyjazd integracyjny w weekend. Musisz na niego jechać. Czy to będą nadgodziny?

Jeżeli pracodawca zorganizował wyjazd w weekend to czas trwania wyjazdu wlicza się do czasu pracy. W tym wypadku będzie to solidna podstawa, aby zaliczyć to jako nadgodziny. Bardzo często również istnieje taka sytuacja, że pracownik może skorzystać z dni wolnych. Zakładając, że wyjazd integracyjny odbywał się w sobotę i niedzielę.