Na pewno wiele razy zdarzyło Ci się być na piekielnie nudnej konferencji, która mimo że poruszała ważny temat, była przeprowadzona w sposób, który pozostawiał wiele do życzenia. Jak wiele? Co dokładnie? Postaramy się wyjaśnić jakie błędy często robią osoby prezentujące swoje projekty, oraz doradzimy jak podobnych błędów uniknąć. To bardzo ważne by być dobrze usłyszanym, w końcu nikt nie lubi gdy jego praca idzie na marne. Chodzi nie tylko o dosłowne znaczenie, ale również symboliczne – nie każdy bowiem kto mówi i go słyszymy jest przez nas prawdziwie słuchany. Dlaczego? Jak skupić uwagę słuchacza na tym co chcemy przekazać?

Skupienie uwagi odbiorcy kluczem do sukcesu

Gdy mówisz, chcesz skupiać na sobie pełną atencję. Na każdym Twoim słowie, ruchu, pauzie w głosie czy krawacie, który akurat masz na sobie. W tym momencie jesteś w centrum uwagi. Nie próbuj z niego uciekać. Nie zasłaniaj twarzy, nic nie zakrywaj – bądź naturalny. Skup się tylko i wyłącznie na tym, co chcesz przekazać. Mów głośno i wyraźnie. Pewnie zaczynaj zdania, ale też mów zwięźle i na temat. Nikt nie lubi lania wody. Również branżowe słówka czy profesjonalne frazesy mogą utrudniać przekaz. Często bowiem na konferencji znajduje się ktoś, kto nie jest tak dokładnie zaznajomiony z branżą lub danym tematem jak Ty. Dobrze znaj tezę którą wygłaszasz. Przećwicz, nawet przed lustrem, swoją wypowiedź. Nie musisz spisywać jej na kartkę, wystarczy, że obędziesz się mniej więcej z tym co chcesz powiedzieć. Takie ćwiczenie nie musi zająć długo. Zaufaj, że Twój mózg sam połączy kropki i pozwoli Ci mówić znacznie konkretniej. Nie odbiegaj od tematu. Żart lub sytuacyjny komentarz są w cenie, jednak nie warto wysilać się na nie, jeśli nie czujemy się pewnie prowadząc konferencję.

Pomoce naukowe

Technologia w tych czasach jest Twoim przyjacielem. Przygotuj sobie prezentację, pokaz slajdów, materiały do rozdania, lub roześlij do wszystkich maila z przydatnymi informacjami. To ułatwi znacznie pracę zarówno Tobie jak i Twoim słuchaczom. Wypowiedź podsumuj np. listą najważniejszych zagadnień, które poruszałeś w trakcie przemówienia. To pomoże odbiorcy zapamiętać sens wypowiedzi. Na koniec pamiętam – trening czyni mistrza! Twoje konferencje będą się poprawiać w bardzo szybkim tempie, jeśli tylko skupisz się na rozwoju i poprawianiu błędów.