Scenografia teatralna to plastyczno-techniczna oprawa sztuki teatralnej lub wydarzenia. To sztuka kształtowania przestrzeni teatralnej pod kątem widowiska, wizualna oprawa i aranżacja przedstawienia teatralnego, baletowego, czy dowolnie wybranego spektaklu organizowanego na zamówienie. Usługa budowy / wynajmu elementów scenografii, oferowana przez naszą firmę, to zarówno zaprojektowanie, oraz budowa elementów o dowolnej strukturze.

 

Z czego składa się scenografia teatralna?

Najczęściej wykorzystywane są materiały takie jak: dykta, drewno, płótno lub tektura. Stanowi ja zabudowana scena wykończona wszelkiego rodzaju elementami plastyki przestrzennej, które tworzyć będą idealną aranżacje do danego wydarzenia. Wyróżniamy też elementy:

  • wiszące, takie jak chmury, kotary, które maja najczęściej za zadanie maskowanie okablowania i elementów, które nie powinny być widoczne,
  • stojące, takie jak podesty sceniczne, schody, ściany, służące do ukształtowania terenu, podłoża, wyróżniamy to także elementy dalekiego pejzażu, które maja za zadanie tworzyć półprzestrzenie,
  • trójwymiarowe, mamy tu na myśli, np. kolumny, samochody, domy, inne elementy tworzące rzeczywisty obraz,
  • ruchome- przykładowo scenografie zmieniające się w krótkim czasie, z jednej na drugą, albo elementy które dzięki mechanizmom poruszają się.

 

Scenografia eventowa dostosowana jest do koncepcji i założenia danego wydarzenia. Dobra zrobiona  współgra z całym przedstawieniem i wprowadza nas w zamysł i temat całej inscenizacji. Pozwala nam na przeniesie się w wybrane czasy, w miejsce w którym odgrywała się scena. Z pewnością jest to niezbędny element każdego wydarzenia, budujący odpowiednią atmosferę. Dobry teatr to nie tylko doskonała gra aktorów – to także sceneria, którą buduje otoczenie.

 

Czy zawsze powinno się korzystać ze scenografii teatralnej?

Są osoby, które twierdzą, że brak scenografii nie wyklucza dobrej jakości organizowanego spektaklu. Musicie się jednak zgodzić, że odtwarzając chociażby scenę z bitwy na zamku, my jako widzowie nie będziemy wiedzieć jakie było założenie, jeśli nie będzie dostosowanej plastyki przedstawienia. Zobaczymy tylko ludzi walczących i nic nam to nie będzie mówić, a przecież nie po to przyszliśmy na inscenizację, żeby wyobrażać sobie elementy, o których nie mamy pojęcia. Elementy scenografii umożliwiają pełne odwzorowanie wizji autora. Właśnie dlatego każde wydarzenie powinno posiadać spoiste elementy tworzące ogniwo między spektaklem, a publicznością. Dzięki pracowni artystycznej o praktycznie nieograniczonych możliwościach, jesteśmy gotowi stworzyć przestrzenne, trójwymiarowe konstrukcje, które pozwolą nam na ukazanie ważnych wątków, albo stworzyć klimat miejsca, w którym rozgrywała się dana akcja.

 

Każda wizja jest możliwa do zrealizowania

Żadna tematyka nie ma dla nas ograniczeń. Dostosujemy materiał, wielkości i aranżacje pod każde wydarzenie. Wystarczy nam tylko informacja, jaki spektakl mamy zaaranżować i jaki jest założony budżet. Bez wątpienia dzięki scenografii każdy przedstawienie nabierze rozmachu i zostanie zapamiętane na długo, a przede wszystkim pozwoli widzom przenieść się wybrane miejsce nie wstając z krzesła. Czy warto? Niezaprzeczalnie tak! Jeśli chcesz by Twoje wydarzenie nabrało smaku i każdy o nim mówił, skorzystaj z dobrej scenografii. To klucz do sukcesu każdego, nawet najmniejszego przedstawienia.