Najczęściej wykorzystywane są materiały takie jak: dykta, drewno, płótno, tektura. Stanowi ja zabudowana scena wykończona wszelkiego rodzaju elementami plastyki przestrzennej, które tworzyć będą idealną aranżację do danego wydarzenia. Wyróżniamy też elementy:
- wiszące, takie jak chmury, kotary, które maja najczęściej za zadanie maskowanie okablowania i elementów, które nie powinny być widoczne,
- stojące, takie jak podesty sceniczne, schody, ściany, służące do ukształtowania terenu, podłoża, wyróżniamy to także elementy dalekiego pejzażu, które maja za zadanie tworzyć półprzestrzenie,
- trójwymiarowe, mamy tu na myśli, np. kolumny, makiety obiektów (np. samochody, drzewa), domy tworzące rzeczywisty obraz (wraz z dodatkowym wyposażeniem w postaci dekoracji)
- ruchome, przykładowo scenografie zmieniające się w krótkim czasie, z jednej na drugą, albo elementy, które dzięki mechanizmom poruszają się.
Scenografia dostosowana jest do koncepcji i założenia danego wydarzenia. Dobra zrobiona współgra z całym przedstawieniem i wprowadza nas w zamysł i temat całej inscenizacji. Pozwala nam na przeniesie się w wybrane czasy – w miejsce, w którym odgrywała się dana scena. Z pewnością jest to niezbędny element każdego wydarzenia, budujący odpowiednią atmosferę.
Więcej na temat scenografii znajdą Państwo w zakładce scenografia eventowa.
Czy zawsze powinno się korzystać ze scenografii teatralnej?
Są osoby, które twierdzą, że brak scenografii także jest pewnego rodzaju sztuką. Musicie się jednak zgodzić, że odtwarzając scenę przykładowo: z bitwy na zamku, my, jako widzowie nie będziemy wiedzieć, jakie było założenie, jeśli nie będzie dostosowanej plastyki przedstawienia. Zobaczymy tylko ludzi walczących i nic nam o nie będzie mówić, a przecież nie po to przyszliśmy na inscenizację, żeby sobie wyobrażać jak wyglądała, tak, jak przy czytaniu książki. Właśnie dlatego, każde wydarzenie powinno posiadać spoiste elementy tworzące ogniwo między spektaklem, a publicznością. Tym ogniwem jest właśnie scenografia, która dzięki swoim wdziękom cieszy się tak wysoką popularnością w środowisku teatralnym. Dzięki niej możemy stworzyć przestrzenne, trójwymiarowe konstrukcje, które pozwolą nam na ukazanie ważnych wątków, albo stworzyć klimat miejsca, w którym rozgrywała się dana akcja.
Czy jesteśmy w stanie zapewnić scenografię wysokiej jakości, używaną w teatrach?
Jak najbardziej. Żadna tematyka nie ma dla nas ograniczeń. Dostosujemy materiał, wielkości i aranżacje pod każde wydarzenie. Wystarczy nam tylko informacja, jaki spektakl mamy zaaranżować i jaki jest założony budżet. Bez wątpienia dzięki scenografii każdy przedstawienie nabierze rozmachu i zostanie zapamiętany na długo, a przede wszystkim pozwoli widzom przenieść się wybrane miejsce nie wstając z krzesła. Czy warto? Niezaprzeczalnie tak! Jeśli chcesz by Twoje wydarzenie nabrało smaku i każdy o nim mówił, skorzystaj ze scenografii oferowanej przez agencję eventową Whatevent. To klucz do sukcesu każdego, nawet najmniejszego przedstawienia.