Mimo że postęp cywilizacyjny stale nas dogania i nieustannie sięgamy wzrokiem w przyszłość, ku nowym wyzwaniom, nie możemy jednak oderwać wzroku od przeszłości. Bez względu na to, czy jest się pasjonatem, czy człowiekiem postronnym, fascynuje nas to, w jaki sposób żyli niegdyś nasi przodkowie, z jakimi problemami musieli sobie radzić na co dzień i jakim zasadom hołdowali. Zastanawiamy się nad historią, ponieważ oprócz potrzeb poznawczych dochodzi jeszcze chęć zrozumienia procesów, które zachodzą dzisiaj oraz uwarunkowań politycznych i społecznych jakie nas dotykają. W skrócie, żeby zrozumieć teraźniejszość, musimy poznać przeszłość.

Średniowiecze to okres kojarzony przede wszystkim z etosem rycerskim, ustrojem feudalnym, nieustannymi konfliktami zbrojnymi, intrygami na dworach królewskich, ale także olbrzymiej stagnacji ówczesnych cywilizacji europejskich w porównaniu do poprzedzającej i następującej epoki w dziejach ludzkości. Pomimo pewnego rozwoju kulturowego i naukowego, był to czas, gdy religia stanowiła siłę pociągową całych narodów, a celem człowieka nie było życie doczesne, lecz życie wieczne.

Okres wieków średnich w Polsce kojarzony jest głównie z przeistoczeniem się zlepku plemion słowiańskich w pełni funkcjonalne państwo, będące niemal na równi z królestwami Europy Zachodniej. Od początków naszego istnienia, nasza pozycja geopolityczna wymuszała na nas stałą czujność wobec zakusów, często wrogich nam sąsiadów. Istotną rolę odgrywała już wtedy solidarność i poczucie przynależności, dzięki którym zdołaliśmy przetrzymać trud tamtych czasów i wielokrotnie wychodzić zwycięsko z niejednej opresji.

Centra społeczeństw wczesnego Królestwa Polskiego stanowiły grody i wioski, w których gromadziła się ludność i dawała świadectwo swojej tożsamości narodowej. Również z uwagi na to, że w tamtych czasach granice państw były płynne, miejsca takie zapewniały mieszkańcom danego rejonu poczucie bezpieczeństwa. We wczesnośredniowiecznych osadach, życie wprost tętniło. Każdy członek takiego mikro społeczeństwa miał określoną rolę do wypełnienia – myśliwi polowali na zwierzynę, kowali podkuwali konie, wytwarzali narzędzie i oręż, a cyrulicy pełnili funkcję lekarzy i golibrodów.

Dzisiaj, w wielu miejscach w Polsce, powstają grody, wioski i osady, które spełniają rolę edukacyjną oraz rozrywkową. Profesjonalni inscenizatorzy i rekonstruktorzy odtwarzają czasy średniowieczne w Polsce, ukazując życie powszednie mieszkańców, zawody jakimi niegdyś się parali oraz zwyczaje jakie pielęgnowali. Miejsca takie wykorzystywane są również przez organizatorów eventów poświęconych kulturze średniowiecznej, imprezom tematycznym, konwentom fantasy, czy po prostu jako tło do przeróżnych filmów i seriali. Zbudowanie średniowiecznej wioski od podstaw w oparciu o historyczne źródła wiąże się jednak z olbrzymim nakładem materialnym, organizacyjnym, logistycznym i czasowym. Jeżeli planujesz event w klimatach wczesnośredniowiecznej osady, firma Whatevent pomoże ci w przygotowaniu tego wydarzenia w sposób rzetelny i profesjonalny.

Wykorzystanie scenografii

Jeśli chodzi o kwestię wykorzystania tła wioski z okresu wczesnego średniowiecza, pomysłów jest multum. Jednak z uwagi na dużą skalę takiego przedsięwzięcia, powinieneś dobrać do tego odpowiednio “dużą” okazję. Scenografia zrekonstruowanej wioski średniowiecznej z pewnością sprawdzi się dobrze w przypadku jeśli organizujesz kilkudniowy event tematyczny z inscenizacją bitwy, warsztatami rzemieślniczymi i wykładami poświęconymi kulturze i historii z danego okresu. Jeśli jesteś amatorskim reżyserem, kręcącym film w realiach wieków ciemnych lub klimatach Wikingów, zbudowanie takiej wioski jako tła pod twój film również będzie dobrym pomysłem.

Przedział czasowy

Zanim zdecydujesz się na dokładny plan twojej osady średniowiecznej, wybór odpowiednich elementów scenerii, czy dekoracji, warto zastanowić się nad umiejscowieniem twojej osady w konkretnym przedziale czasowym. Taki zabieg z pewnością pomoże w budowaniu klimatu całego eventu oraz pogłębi immersję inscenizatorów oraz gości. Naturalnie, im późniejszy styl architektoniczny, tym z większymi kosztami, nakładem pracy i trwaniem budowy będziesz musiał się liczyć. Dlatego też, rozsądnym będzie pozostanie w ramach wczesnośredniowiecznej wioski, w których styl architektoniczny nie był jeszcze rozwinięty. Co się tyczy aspektu kulturowego, proponujemy pomoc w budowie wioski w stylu:

● Wczesnosłowiańskim lub późnosłowiańskim (rzędy długich chat otoczone palisadą na wzór Biskupina lub domy drewniane z kamiennymi elementami, w centrum wioski kościół lub kaplica)
● Wikingów (długie chaty w stylu skandynawskim zbudowane z drewna, darni, elementów kamiennych, czy długie łodzie wikingów drakkary również służące za domy)
● Anglosaskim (rząd małych, jednopokojowych chat oraz duża chata wodza i wojowników plemienia ogrodzona gęstym częstokołem)

Budowa osady, elementy scenerii, stroje i dekoracje

Osady wczesnosłowiańskie i późnosłowiańskie wyglądały względem siebie bardzo podobnie. Jeśli była to wioska bez grodu, jej centrum zajmował kościół lub kaplica, wokół której budowane były drewniane chate pokryte strzechą (rzadziej wsparte kamiennymi fundamentami, czy ścianami). W przypadku osad wczesnosłowiańskich, zamiast kaplicy rzymskokatolickiej mieszkańcy zbierali się na modły w pobliżu specjalnych ołtarzy z głazów, świętych drzew, zbiorników wodnych, czy chramów.

Same chałupy były zwykle ubogo urządzone i składały się przeważnie z trzech pokoi: izby, komory i sieni. Jeżeli taka chata posiadała meble, były one wykonane przez chłopa i bardzo prosto ociosane (ławy, stół, łóżka, pnie do siedzenia). W izbie znajdował się zwykle gliniany piec służący do ogrzewania pomieszczenia. Jeśli planujesz event lub konwent ze średniowieczną osadą w tle, nasza firma może zaoferować ci organizację szeregu elementów scenerii i dekoracji, które sprawią, że ty i twoi goście poczujecie prawdziwy klimat wieków ciemnych.

Oferujemy organizację takich elementów wioski słowiańskiej jak:

● Drewnianych chałup pokrytych strzechą, otoczone płotem od strony podwórza
● Drewnianego dużego budynku służącego za stajnię
● Makiety studni
● Drewnianej kaplicy lub ołtarza pogańskiego
● Drewnianego częstokołu, płotu lub palisady z fosą
● Drewnianej wieży obserwacyjnej przykrytej dachem z drewna i strzechy lub odkrytej
● Drewnianej bramy lub furtki
● Placu wioski z miejscem wykonywania wyroków przez kata oraz częścią targową ze straganami
● Tawerny
● Sali wodza plemienia (w przypadku osady wczesnosłowiańskiej)
● Warsztatu cieśli, bednarza, garbarza, grotnika, łuczarza, kowala, kołodzieja, wikliniarza, kuśnierza, piekarza, sukiennika, stolarza, garncarza oraz wielu innych
● Siedziby cyrulika, zielarza i aptekarza

W przypadku dekoracji, strojów przedmiotów i elementów wystroju wnętrz oferujemy wynajem lub produkcję:

● Narzędzi rzemieślniczych z epoki
● Przedmiotów codziennego użytku
● Replik broni białej i dystansowej
● Strojów średniowiecznych chłopów, mieszczan i szlachciców
● Zbroi oraz oporządzenia wojów i rycerzy

Pamiętaj, że tak naprawdę wiele zależy od twojej własnej wizji takiej osady. Nasza firma charakteryzuje się dużą elastycznością, dlatego jeśli masz specjalne życzenia, zapraszamy do kontaktu!

Warsztaty i eventy

Oprócz kwestii dotyczącej organizacji budowy wioski, wynajmu lub produkcji elementów scenerii, strojów i dekoracji, nasza firma ma również do zaoferowania przygotowanie przeróżnych warsztatów i eventów, które z pewnością urozmaicą pobyt twoich gości w średniowiecznej wiosce. Oferujemy:

● Warsztaty rzemieślnicze (garncarskie, kowalskie, łuczarskie, wikliniarskie, czy piekarskie)
● Pokazy i turnieje strzeleckie, w których twoi goście będą mogli wziąć udział
● Pokazy walk wojów bądź walk rycerskich
● Inscenizację potyczki średniowiecznej/najazdu na wioskę
● Inscenizację egzekucji na placu katowskim
● Obrzędy słowiańskie, wikingów, czy anglosasów
● Wykłady poświęcone historii, kulturze i rzemiośle wczesnośredniowiecznym

Jeśli planujesz duży event poświęcony tematyce średniowiecza i potrzebujesz do tego celu wiarygodnego tła drewnianej osady lub wioski wzniesionej w zgodzie z wszelkimi realiami historycznymi, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Firma Whatevent zdejmie z twoich barków kwestię organizacyjno-logistyczną scenografii, wynajmu odpowiednich elementów dekoracji oraz przygotuje dla twoich gości dodatkowe wrażenia w postaci edukacyjnych warsztatów, wykładów, jak również gier, zabaw i turniejów wyjętych żywcem z okresu wojów, Wikingów lub rycerzy!

Kontakt z firmą Whatevent pod numerem 786 222 223 lub na adres mailowy kontakt@whatevent.pl.