Scenografia najczęściej jest stworzona z kilku obrazów, które się ze sobą przeplatają.  Rzadko kiedy scenografia jest ruchomym tłem, przed którym nie potrzeba nikogo, kto dopełni jej historię. Można to zmienić i przygotować oryginalną scenografię nie wkładając w to dużo wysiłku, a produkty do jej wykonania będą czasami wręcz banalne.

Co się przyda do ruchomej scenografii?

Tworząc scenografię ruchome, stosuje się szyny, na których są przesuwane poszczególne elementy tła. Nie w każdym miejscu taki montaż jest możliwy, aby historia, którą chce się opowiedzieć przez otoczenie, w pełni się udała. Kiedy stenografia ma dotyczyć tylko tła sceny, jest to najprostsza metoda wprowadzenia elementów ruchomych. Kiedy jednak scenografia dotyczy większej przestrzeni, znajdującej się na przykład na evencie, aranżacja wymaga wielu powtórzeń w budynku, w którym event jest organizowany. Wówczas ruchome elementy nie są wcale takie łatwe do zrealizowania. Aby temu zaradzić można wykonać kilka trików, w których sceny będą poruszać się samodzielnie.

Jakie ruchome elementy będą działać na scenie bez udziału osób trzecich?

Najprostszym przykładem, który może zainspirować do stworzenia całej scenografii, są wiatraki, w których jedyne co potrzeba do działania, to wiatr. Ustawienie nawiewu na ścianę  pełną wiatraków nie będzie wymagać żadnej ingerencji ludzkiej. Podobnie mają miejsce wiszące wstążki i spirale z plexi, które wystarczy zakręcić tylko raz, aby przez większość czasu kręciły się samodzielnie i poruszały pod wpływem jednego dotknięcia. Te niewielkie elementy wprowadzają w ruch całą scenografię, bez jakichkolwiek innowacyjnych,  technologicznych i elektronicznych czynników.

Kiedy dla ruchomej sceny jest to za mało, w podobny sposób można zaaranżować koła, w których przelewa się woda. Dobry efekt wizualny tworzą jakiekolwiek elementy zawieszone na belce, która od czasu do czasu drgnie. Z naziemnych rozwiązań najlepiej się sprawdzają ściany oklejone wstążkami, które pod wpływem wiatru będą tworzyć swobodne układy, poruszających się na wietrze miękkich kawałków, oraz wszelkie dmuchane postaci, które nadają ruch, również bez ingerencji człowieka.

Wszystko może dopełnić laser, który odbijając się od płaszczyzn i luster, podwoja swoją siłę przekazu.

Współczesne i bardziej innowacyjne rozwiązania opierają się już tylko na technologii.  Technologia 3D jest w tej chwili najbardziej imponującym sposobem na scenografię, do której poza wyświetlaniem na wszystkich ścianach konkretnej kompozycji, niczego więcej nie potrzeba. Kompozycja może się poruszać i zmieniać, a wszystko co jest widoczne, jest trójwymiarowe. Widz oraz osoby występujące na scenie czują się w tej przestrzeni jak w prawdziwym życiu.