Posiadając własną firmę, samochód jest często niezawodny, aby firma się rozwijała i szybciej realizowała przedsięwzięcia, które musi dokonać, aby wzrastać na rynku lokalnym, regionalnym, ogólnopolskim, i globalnym. Kiedy samochód ulegnie awarii, firma pozostaje bez środka transportu, co może przyczynić się do spadku rozwoju działalność, a tym samym zmniejszyć zyski jakie przynosiły podróże biznesowe.

Dlaczego warto wynajmować samochody?

Coraz większa ilość ofert wynajmu samochodów, pokazuje, jak potrzebne jest to rozwiązanie dla firm i osób indywidualnych. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego samochodu, a niektórzy nie chcą kupować samochodu w leasing czy na kredyt, będąc od niego w pełni zależnym i pracując z myślą o ratach spłaty. Czasami ilość wyjazdów firmowych nie jest tak znacząca i nie pojawia się codziennie. Brak wyjazdów powoduje, że samochód traci na wartości – stojąc. Zakup samochodu na firmę powinien powodować jego ciągłą pracę, a nawet stać się dodatkowym źródłem zarobku. Kiedy się tak nie dzieje, korzystniejsze jest zainwestowanie w wynajem samochodu w momencie zapotrzebowania na krótszą lub dłuższą podróż biznesowa.

Koszty wynajmu samochodu

Wbrew pozorom, wynajem samochodu nie jest tak kosztowny jak się wielu osobom wydaje. Przeważnie płaci się za dobę lub limit kilometrowy, co w efekcie równy jest kosztom paliwa na dłuższej trasie. Samochody można wynająć już od 50 zł za dobę do nawet 300 zł za dobę i więcej. Wszystko zależy od wielkości pojazdu, jego klasy, nowości oraz prestiżu. Poza samochodami osobowymi, firmy mogą wynająć także samochody dostawcze, które pomogą przetransportować konkretne produkty lub meble w trakcie rozwoju i wzrostu firmy do nowych siedzib. Samochody dostawcze umożliwiają także firmie budowlanej dowiezienie materiałów na konkretne budowy, lub każdej firmie urządzenie stoiska na targach biznesowych kiedy działalność nie posiada własnego samochodu transportowego. Dzięki wynajmie samochodu na dzień, ma się pewność, że wszystkie przewożone elementy nie będą wymagały pośpiechu podczas wyładunku lub załadunku, jak to często się zdarza w przypadku firm przeprowadzkowych, dla których liczy się czas.

 

Poza kosztami wynajmu samochodu za dzień ponosi się samodzielnie koszty zużytego paliwa i wyczyszczenie samochodu, aby oddać go w stanie nienaruszonym. Daje to poczucie pewności, że kolejnym razem przy wypożyczeniu samochodu, również dostaniemy go uporządkowanego i czystego, a koszty poniesione na wynajem nie będą straconym przedsięwzięciem. Wynajem samochodu to również wizytówka firmy, więc dbałość o samochody wynajmowane to możliwość długofalowej współpracy z firmami wynajmującymi, i liczne promocje dla stałych klientów.

Na co przygotować się pierwszy raz?

Kiedy wynajmuje się samochód pierwszy raz, należy przygotować się do podpisania umowy, który zostanie podpisywana za każdym razem, podczas wynajmu kolejnych modeli aut. Umowa zawiera wszelkie kwestie związane z użytkowaniem samochodu, jak i określa przypadki, kiedy na drodze zdarzy się nieplanowany wypadek czy kolizja, i wynajmowany samochód ucierpi z naszej winy. Ponadto skanowany jest także dowód lub prawo jazdy, ponieważ użyczając samochód jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni, mimo tego, że nie jest naszą własnością. Przy pierwszym wynajmie, a także każdym kolejnym, należy liczyć się z wydatkiem jakim jest kaucja, wynoszącą od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł. Pobierana jest w celu pokrycia ewentualnych szkód, które wyniknęły z winy wynajmującego. Kaucja zwracana jest jednak w pełnej kwocie, wraz z oddaniem samochodu z kluczykami i dokumentami pojazdu.