Interaktywna podłoga to element, z którego bardzo chętnie korzystają dzieci.  Jest to rozwiązanie, które fascynuje, że po przechodzeniu po nim daje inne, zupełnie nowe efekty wizualne. Interaktywna podłoga w jednej chwili może stać się wodą lub prezentować światło stojąc w konkretnym miejscu jej użytkowania. Często stosowana jest dla dzieci, ponieważ może pokazywać różne ruszające się obrazy lub tworzyć boisko do gry. Jak można zastosować taką  podłogę na scenie, aby było wszystko z niej widać?

Pomysły na prezentację elementów na interaktywnej podłodze.

Na scenie mogą się pojawić różnego rodzaju elementy związane z boiskiem, wodą do pływania, pływające mini rybki w wodzie, a także interaktywna podłoga może prezentować mapę świata, Polski, klawisze do grania na pianinie, łąkę kwitną, różnokolorowe elementy, piłeczki, które poruszają się wraz z chodzeniem, niebo, a także formę zdrapki czy kręgle.  Elementy te można wkomponować w inną tematykę imprezy, czy spektaklu, dzięki czemu zaprezentuje się rozwiązanie w bardzo realnym odbiorze.

Inspiracje, z których można czerpać na stworzenie pomysłów do interaktywnej podłogi

Na świecie, w 2019 roku powstało pierwsze interaktywne muzeum cyfrowe na świecie. Jest to połączenie ze sobą kilkaset projektorów, komputerów i różnego rodzaju technologii, podłączone do sztucznej inteligencji, dzięki któremu uzyskana została fascynująca forma muzeum Team Lab Borderless w Tokio. Jako miejsce poświęcone cyfrowym dziełom sztuki, to fascynująca i świetna inspiracja do stworzenia równie podobnych aranżacji scenograficznych, które można przenieść na interaktywną podłogę. Nie uzyska może się takiego samego efektu jak w muzeum, ale warto próbować, aby to co się dzieje na podłożu, całkowicie mogło zmienić postrzeganie sceny, osób na nim występujących, czy tematu przewodniego, jaki znajduje się na imprezie. Mimo, że nie każdy będzie mógł znaleźć się w takim miejscu jak Borderless w Tokio, to właśnie to powinno być inspiracją do tworzenia równie wspaniałych dzieł scenicznych, które przeniosą człowieka w niezwykły świat z jakim nie może się zetknąć na co dzień. Podłoga z kwiatów lub chodzenie po wszechświecie wprowadzi wiele zaciekawienia w  odbiorcach.