Planujesz imprezę integracyjną? Jednym z najtrudniejszych aspektów planowania imprez integracyjnych jest pomysł. Tematyka wydarzenia jest siłą napędową każdego innego aspektu wydarzenia, od zaproszenia po wybór rozrywki i jedzenia. Celem takiej imprezy integracyjnej może być po prostu stworzenie warunków do scalenia grupy.

Wyjdź poza znaną przestrzeń

Czy jest to impreza firmowa, czy szkolna, dla wielu ludzi codzienne zgłaszanie się do tego samego miejsca, o tej samej porze, z tymi samymi osobami, staje się nudną rutyną. I chociaż można to lubić, dobrze znana przestrzeń kojarzy się z codziennymi obowiązkami. Dlatego warto przenieść spotkanie w inne miejsce, ponieważ zmiana otoczenia może okazać się niezwykle odświerzająca.

Zaproponuj, aby uczestnicy ubrali wygodne stroje i pomóż im spojrzeć na znajomych jak na kumpli, z którymi można spotkać się także poza czasem na lunch. Jeśli pogoda na to pozwala, część wydarzenia może odbywać się na świeżym powietrzu, to powinno odświeżyć nawet korporacyjne głowy i pomóc się rozluźnić.

Warto pomyśleć o aktywności, która zaskoczy uczestników. Np. zamiast zwykłej kolacji w restauracji, można wybrać piknik firmowy i zamówionym cateringiem.

Jednak zebranie wszystkich w jednym miejscu i zapomnienie o nich w kontekście produktywności w pracy czy innych cech przypisanych do danej grupy, może być nieco trudne. W tym przypadku mogą pomóc ćwiczenia integracyjne. Zmuszają one do wspólnej zabawy, a przy tym do budowania więzi.

Przykładem takiej zabawy integracyjnej są popularne, gdyż wymagają pracy zespołowej, logicznego myślenia i działania na rzecz jednego celu, aby uciec z zamkniętego pokoju za pomocą wskazówek, ukrytych przedmiotów i rozwiązywania zagadek w poszukiwaniu klucza, który otworzy drzwi.

Można także urządzić poszukiwania. Jest to dosyć wygodna opcja, bo można ją również zrealizować w budynku. Podziel pracowników na grupy i ustal wskazówki prowadzące do miejsca docelowego, którym będzie kolacja/piknik czy inna atrakcja. Wyzwanie polegające na poszukiwaniu wskazówek będzie wymagało wspólnej pracy przy rozwiązywaniu zagadek, a to pomoże w budowaniu koleżeństwa.