Jura Krakowsko – Częstochowska to kraina skałek wapiennych, cudownych ostańców, zamków i pałaców. To także doskonałe miejsce na zorganizowanie udanego eventu. Wystarczy, że powierzysz to zadanie naszej agencji.

Olsztyn koło Częstochowy

Łatwo tutaj o pomyłkę – dużo większy i bardziej znany jest Olsztyn położony na Mazurach. Ten na Jurze mimo, że o wiele mniejszy, również ma trochę atrakcji do zaoferowania. Niezaprzeczalnie największą są ruiny Zamku Królewskiego.  Został on wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego, w celu wzmocnienia obronności granic województwa śląskiego i małopolskiego. Od czasów najazdu Maksymiliana Habsburga budowla stopniowo popadała w ruinę. Z czasem również materiał z dolnych partii zamku posłużył jako kruszec do budowy pobliskiego kościoła. Dziś zachowała się jedynie charakterystyczna wieża – baszta i część murów. Warto mieć na uwadze fakt, że zamek został zbudowany z wykorzystanie skał wapiennych i grot krasowych, dzięki czemu zalicza się go do zamków jaskiniowych. Aktualnie przed zamkiem znajduje się wiele sklepików z pamiątkami i kawiarni. Będąc tutaj warto porwać się na zejście w głąb ziemi – do Jaskini Olsztyńskiej. Nasza agencja zapewni niezbędny sprzęt oraz wsparcie ze strony doświadczonych instruktorów – wszystko po to, aby każdy mógł bezpiecznie odkryć wnętrze jaskini.

Pałac w Złotym Potoku

Będąc w Olsztynie nie sposób ominąć wyprawy do Złotego Potoku. Dzisiejszy Pałac Raczyńskich swoją historią sięga do XVI wieku, kiedy pełnił funkcję zameczku obronnego. Z czasem został przebudowany, później przejęty przez Skarb Państwa. W drugiej połowie XX wieku mieściła się tam szkoła. Niestety aktualnie jego stan techniczny nie pozwala na jego zwiedzanie, warto jednak poznać jego historię. Pałac pałacem, ale ta miejscowość słynie w całej Europie z najstarszej i najlepszej pstrągarni, której właścicielami byli również państwo Raczyńscy. Dlaczego pstrąg z tamtych wód jest najlepszy? Odpowiedź jest niezwykle prosta – krystalicznie czyta woda oraz same naturalne składniki zawarte w mieszance pokarmu dla tych ryb. Nie sposób zapomnieć tego wspaniałego smaku pieczonego w panierce, delikatnego pstrąga. Taka wycieczka na pewno pozostanie w pamięci na długi czas.