Śląsk browarami stoi – tak i miejscowość Żywiec od razu kojarzy się z produkcją tego złocistego trunku. Jednak nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że to miejsce to także królestwo, aż trzech zamków i wielu innych zabytków, które naprawdę warto zobaczyć. Może być to również doskonały motyw do zorganizowania imprezy integracyjnej dla pracowników.
Historia miasta w kilku słowach
Pierwsza zapisana wzmianka o Żywcu pojawiła się w 1308 roku. Położony jest on nad przepięknym Jeziorem Żywieckim, w obecności kilku malowniczych górskich szczytów. Społeczeństwo, które zamieszkiwało ten teren, było tak bardzo ze sobą zżyte i tak ceniło swoją indywidualność, że stworzyło swój własny strój, znacznie różniący się od typowo góralskiego czy wszystkich innych strojów regionalnych. To prawdziwy raj dla etnografów i wszystkich, których interesuje historia, a także jej ciekawostki. Podczas wyprawy zorganizowanej przez naszą firmę, poznacie wiele znanych i mniej znanych faktów i legend związanych z tym pięknym miastem. Uwagę trzeba zwrócić na trzy zamki jakie tutaj powstały. Pierwszym z nich początkowo był celtycką wczesnośredniowieczną warownią, zamienioną w XV wieku na zameczek myśliwski. Został on niestety zniszczony w 1462 roku. Podobny los spotkał kilka lat później drugi zamek, w którego miejscu w XVI wieku postawiono tak zwany Stary Zamek – dziś mieści się w nim muzeum. Trzecim tego typu zabytkiem jest tutaj Nowy Zamek. Charakterystyczny dla niego jest szklany dach w jednym ze skrzydeł. Większość budynku przeznaczona została pod szkołę, która do dziś się tam mieści. Część Nowego Zamku do 2012 roku zamieszkiwała córka arcyksięcia Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg. Oprócz zamków budowlą, na którą warto zwrócić uwagę jest budynek ratusza z 1868 roku. Jego zdobienia są charakterystyczne dla neorenesansowego stylu i utrzymane w bardzo dobrej kondycji.
„Chce się Ż”
Oto przecież właśnie chodzi, gdy organizujemy imprezę. Chęć do życia i działania to bardzo ważny element wpływający na komunikację między pracownikami oraz jakość i efektywność pracy. Po wytężonej pracy umysłów przy zwiedzaniu miasta, przyjdzie czas na wyprawę do Arcyksiążęcego Browaru Żywiec, który powstał w 1856 roku. Muzeum, które tutaj istnieje pokazuje historię miasta i jego mieszkańców, a także samego browaru. Zobaczyć można tu nawet miniaturowe XIX wieczne galicyjskie miasto. Jednak nurtem głównym jest ewolucja tworzenia żywieckiego piwa. Drewniane beczki, żetony piwne czy artykuły reklamowe to tylko niektóre ciekawostki jakie tam znajdziemy. Do zwiedzania przeznaczone są także same pomieszczenia funkcjonującego browaru, gdzie można zobaczyć jak aktualnie ważone jest piwo żywieckie. Na zakończenie nie zabraknie oczywiście punktu dla smakoszy tego trunku – wizyta w pubie, w którym można skosztować piwa prosto z browaru. Tak zorganizowana impreza gwarantuje dobre humory i doskonałą zabawę. Organizując ją razem z naszą agencją, możecie liczyć na dodatkowe atrakcje, a także korzystne rabaty obejmujące prawie wszystkie punkty wycieczki.