Zacznijmy od tego, co to jest ta tresura koni? Na czym ona polega? Jest uznawana za sztukę, forma jeździectwa prezentowana na pokazach i konkursach. Może ona przyjąć różne formy, my zajmiemy się formą porozumienia się z koniem z ziemi. Tak jak pies uczy się stania na łapach, podawania łapy czy szczekania, to samo można wykonać z koniem. Tylko zamiast małego pieska, mamy dużego, silnego konia. Są to bardzo mądre zwierzęta, które potrafią się naprawdę dużo nauczyć. Wystarczy tylko dobre podejście i sprawdzone techniki.

Co możemy zatem zobaczyć na takim pokazie? Jedną z bardziej znanych sztuczek jest tak zwane “uśmiechanie się”. Polega na szczerzeniu się zębów konia, który wygląda jak by się uśmiechał. Dalej mamy kłanianie się, gdzie koń pochyla swoją głowę do ziemi. Tak jak pieski dają łapę, tak koń podaje kopyto. I oczywiście bardzo widowiskowe stawanie dęba. Poza tym możemy zobaczyć kładzenie się konia, podawanie różnych rzeczy czy wchodzenie na jakieś wyższe stopnie. Cała ta praca ma swoją angielską nazwę – Natural Horsemanship. Mówiąc naszym językiem, jest to jeździectwo naturalne, które polega na pracy z koniem w łagodny i naturalny sposób nie wkraczając zbytnio na jego strefę komfortu.

Całe show prezentują doświadczeni trenerzy i konie, które na taką okazję trenowały. Więź pomiędzy nimi jest bardzo bliska, bowiem człowiek musi zrozumieć potrzeby kona. Odpowiednie podejście sprawia, że koń oddaje się swojemu partnerowi jakim jest trener. Jest to niezwykłe widowisko, tym bardziej biorąc pod uwagę to, iż konie są zwierzętami stadnymi i nie umiały tych sztuczek wcześniej. To wynik kilkuletniej pracy i wspólnego zrozumienia. Przy okazji można wyciągnąć wiele wniosków i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat koni, pytając się o to trenerów. Przez ich duże doświadczenie, na pewno odpowiedzą na każde Wasze pytanie. Kto pyta, nie błądzi – i tym się kierujmy!

Mamy nadzieję, że zaraziliśmy Państwa miłością do tych pięknych i inteligentnych zwierząt. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia, które na co dzień nie spotkamy. Przy takim spotkaniu z koniem, jest możliwość pogłaskania pupila, więc może ktoś z Was załapie więź i chęci dalszego zainteresowania się tym tematem. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą eventową, aby ustalić dalsze szczegóły organizacji pokazu.