Małopolska to malowniczo położona na południu Polski kraina, z licznymi, zabytkowymi atrakcjami. Organizując wyprawę w Karpaty nie można pominąć miasta ze średniowiecznymi korzeniami. Mowa tutaj o miejscowości Biecz.

Dlaczego „Mały Kraków”?

Biecz został tak nazwany głównie ze względu na piękną, zabytkową architekturę. Zamieszkiwane było już neolicie, a prawa miejskie otrzymało w XIII wieku z rąk Bolesława Wstydliwego. Swoim układem przestrzennym oraz zachowanymi resztkami murów  spowodował, że zaczęto nazywać go również „Polskim Carcassonne”. Ciekawostką jest, że było to miasto Mistrza Świętej Sprawiedliwości czyli najkrócej rzecz ujmując – Kata, ze względu na szlaki handlowe wokół miasta łapano wielu rozbójników, którzy zostawali skazani na tortury czy śmierć, co sprawiło, że było to najlepsze miejsce do nauki tego zawodu. Historycznie Biecz pełnił bardzo ważną funkcję – z uwagi na fakt, że krzyżowały się tutaj właśnie szlaki handlowe. Był także miastem obronnym. Znajdowały się tutaj aż trzy zamki, z których najczęściej korzystały rody Piastów i Jagiellonów. Trudno w to dziś już uwierzyć ale było to w tamtych czasach jedno z największych i najbogatszych miejsc w Polsce. Najbardziej znany był z sukiennictwa i płóciennictwa oraz z handlu winem. Rozwijały się szkoły i sądownictwo. Niestety po rozbiorach i licznych sytuacjach losowych Biecz stracił status miasta królewskiego.

Miejsca, które trzeba zobaczyć

Przy współpracy z naszą agencją poznacie najpiękniejsze zakątki tego uroczego miasta. Wycieczkę zorganizujemy tak, aby włączyć w nią elementy budowania pozytywnych relacji w zespole i ogólnej integracji. Zwiedzanie zacząć trzeba od Ratusza – w jego podziemiach mieszczą się cele, z zachowanymi do dziś napisami czy obrazkami wyryte przez ówczesnych skazańców. Znajdziemy tam również wystawę narzędzi tortur. Aby trochę ochłonąć, drewniane schody powiodą nas na sam szczyt wieży, gdzie utworzony został taras widokowy na panoramę miasta oraz okolicznych pasm górskich. Na uwagę zasługują ruiny średniowiecznych murów miasta, wzdłuż których utworzono ścieżkę spacerową. Nie umkną nam również zabytkowe kościoły, gdzie znajdziemy elementy pochodzące z XVII wieku. Odwiedzimy muzea – aptekarskie w budynku pierwszej na Podkarpaciu apteki połączone z wystawą związaną z muzyką i rzemiosłem, a także Basztę kowalską związaną z malarstwem. Przez miasto biegnie kilka szlaków turystycznych, między innymi Szlak Architektury Drewnianej oraz Karpacko – Galicyjski Szlak Naftowy. Historię i legendy związane z tymi miejscami przybliży nasz przewodnik. Celowo nie wspominam o zabawach powiązanych ze zwiedzaniem, aby każdy mógł być mile zaskoczony sposobem jaki mamy na zwiedzanie.