Wyjazdy integracyjne to wspaniała okazja, by poznać ze sobą współpracowników i sprawić, iż będą skuteczniejsi w działaniu zespołowym. Nasuwa się tutaj pytanie, jaki czas powinien mieć taki wyjazd, by najlepiej spełnić swoje założenia. Sprawa nie jest tak oczywista jak może się wydawać, ale gwarantuję, że każde świetne rozwiązanie, ma drugą stronę medalu, która może całkowicie odmienić nasze zdanie na dany temat. Większość osób twierdzi, że wydłużony okres zapoznawania się ma jedynie korzyści, jednak nie jest to prawdą. Jeśli wyjedziemy na ponad trzy dni, możemy mieć gwarancję, że pracownicy się rozluźnią i poczują jak na wakacjach. Może to mieć sporo plusów, takich jak bardzo dokładne nauczenie się pracy z drugim człowiekiem, zrozumienie wzajemnego tryby pracy i dobranie w najskuteczniejsze podzespoły.

Nie warto przesadzać

Gdy zacznie panować bardzo przyjazna atmosfera, to nie będzie ona miała nic wspólnego z wyjazdem służbowym i może wręcz utrudnić poznawanie się ludzi pod kontem tylko zawodowym. Posłanie ludzi na tak długi czas, może skutkować ich zbytnim zżyciem i co najgorsze zbliżeniem, a to doprowadzi do zawiązania się pomiędzy nimi relacji, czasem też tych romantycznych. Z powyższego powodu, wskazane jest, unikanie wyjazdów dłuższych niż cztery dni. Dodatkowo wydłużony czas integracji, może skutkować znacznym podniesieniem ceny i narazi firmę na niepotrzebne dodatkowe wydatki. Dodatkowo przekroczenie budżetu bez dobrej przyczyny, może mieć poważne skutki. Oczywiście jeden dzień może nie wystarczyć, by pracownicy dostatecznie dobrze się poznali.

Różne typy osobowości

Musimy pamiętać, że na świecie żyją ekstrawertycy oraz introwertycy i o ile pierwsza grupa klimatyzuje się dość szybko, tak druga może mieć z tym spory problem, który wykluczy jednodniową integrację z grupy skutecznych pomysłów. Dlatego warto zwrócić uwagę, iż nie każdy szybko otwiera się przy innych ludziach i może potrzebować na to więcej czasu. O ile jeden dzień może nie starczyć, tak dwa lub nawet trzy okażą się strzałem w dziesiątkę. Nie narazi to firmy na spore wydatki, a jednocześnie ułatwi pracę w zespole, co potem odbije się na sprawności w działaniu grupy. Podsumowując idealnym czasem na wspomnianą wcześniej integrację jest przedział między dwoma, a czterema dniami, który powinien być wystarczający zarówno dla pracowników na zaklimatyzowanie w grupie i nauczenie współpracy.