Styl ekonomiczny oparty na współpracy i wynajmie sprzętu nie dotyczy wyłącznie materialnych dóbr, gdyż rozwój technologii mobilnej i cyfrowej sprawił, że komunikacja w czasie rzeczywistym staje się siłą napędową biznesu oraz współpracy między firmami. Wszystko to sprawia, że ograniczone zasięgi lokalnych społeczności i sąsiedztwa rozszerza się na znaczenie szersze obszary. Dlatego do znanego powszechnie modelu konsumpcji przyłącza się również obszar współpracy i usług wynajmu produktów, a kluczowe czynniki stojące za tym zjawiskiem to możliwość oszczędności pieniędzy, łatwość uzyskania konkretnych produktów lub informacji oraz zmniejszenie potrzeby zakupu zbędnych przedmiotów, które wymagają jedynie jednorazowego użycia.

Obszary, które są powiązane z polityką wynajmowanego sprzętu i współdzielenia produktów to np.: stały cykl współużywania oraz redystrybucji danych towarów, zwiększenie wykorzystania istniejących już środków i dóbr, wymiana usług oraz współdzielenie zasobów produkcyjnych i koncentracja na udostępnianiu zamiast na konsumpcji i sprzedaży.

Gospodarkę opartą na wynajmie można podzielić ze względu na orientację rynkową na organizacje nastawione na zysk oraz te non-profit. Jeśli chodzi o te drugie, można zaliczyć do nich chociażby biblioteki, jednak współcześnie coraz więcej pojawia się organizacji czerpiących zyski właśnie opierając się na wynajmowaniu różnego rodzaju sprzętu. Rynek wynajmu sprzętu dzieli rynek na pięć obszarów: wynajem usług (freelancer.com, Taskrabbit), przestrzeni (ShareDesk, Airbnb), żywności (Meal Sharing, Feastly), transportu (BlaBlaCar, Uber) oraz pieniędzy (Peercoin, KickStarter).

Ponadto istnieje dziewięć kluczowych sił rynkowych w tym obszarze. Pierwszym jest potrzeba łączności w kontekście wzrostu populacji, co zaobserwować można między innymi w obszarze usług transportowych. Ekonomiczne czynniki napędzające, czyli dodatek finansowy świadczonych usług jest najbardziej powszechnym i popularnym argumentem, jednak coraz głośniej podejmuje się temat wpływu na klimat i globalne ocieplenie, których zahamowanie może nastąpić dzięki zmianie współczesnego myślenia konsumpcyjnego w kierunku rynku wynajmu i współdzielenia. Do tego pojawia się pomysł zysku na rzeczach niewykorzystanych i już nabytych zasobach.