Niebezpieczna sytuacja może przytrafić się każdemu, nawet w tym najmniej oczekiwanym czasie. Ta wiedza przydatna jest nie tylko w czasie wypadków drogowych, ale także w domu. W takich sytuacjach powinniśmy wiedzieć, jak mamy zareagować, aby pomoc poszkodowanej osobie. Przez nasze działanie możemy uratować komuś życie. Istotne jest to, aby zrobić to prawidłowo, zgodnie  z zasadami postępowania podczas zagrożenia zrobią bądź życia. Pamiętajmy, że za nie udzielenie pomocy, może czekać nas kara lub więzienie. Dlatego warto znać chociaż te podstawowe pojęcia z tej dziedziny.

Dla kogo są kursy pierwszej pomocy przedmedycznej? Oczywiście dla wszystkich! Nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji się znajdziemy. Wiele osób również lekceważy pomoc innym, bo często nie wiedzą, co mają robić. Dlatego jest to tak ważne, aby wiedzieć, jak zachowywać się podczas takiego wypadku. Obowiązkowo kursy przechodzą nauczyciele, szefowie firm czy przyszli kierowcy.  Szkolenia powinny być odnawiane co 3 lata.

Kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy są bardzo ważne. Pomyślmy, ile razy dziennie znajdujemy się w sytuacji, gdzie może stać się komuś krzywda. Zwykły dom czy podwórko, może okazać się miejscem wypadku. Co dadzą nam umiejętności z tej dziedziny?

  • Zwiększenie kwalifikacji zawodowych – wiele firm patrzy na to, czy dany kandydat przeszedł taki kurs. Również w okresie wyroby prawa jazdy, będziemy zwolnieni z obowiązku ponownego uczestnictwa na kursie.
  • Większa pewność siebie w stresujących sytuacjach – wiele osób boi się pomóc poszkodowanemu w obawie, że zrobią mu większą krzywdę. Jest to najgorszy błąd jaki można popełnić. Lepiej pomóc trochę, niż wcale. W przypadku gdy będziemy wiedzieć, co robić, uzyskamy więcej czasu i opanowanie nad całą sytuacją.

Standardowe szkolenia są podzielone na cześć teoretyczną i praktyczną. Z tej pierwszej dowiemy się jakie obowiązują nas podstawy prawne, jakich bandaży powinniśmy używać, jak rozmawiać z  poszkodowanym i zebrać od niego wywiad. Z części praktycznej dowiemy się między innymi jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak używać AED, w jaki sposób zaopatrzyć rany, złamania czy oparzenia. Zdobędziemy wiedzę na temat zawałów, padaczek, udarów i innych nieoczekiwanych zachowań poszkodowanych.

Sami widzicie, jak bardzo ważna jest ta wiedza. Warto czasem poświecić czas i udać się na takie szkolenie, abyśmy czuli się pewniej w nagłej, nieoczekiwanej i niebezpiecznej sytuacji. Zajmiemy się organizacją szkolenia, aby wszystko przebiegło płynnie i w obecności doświadczonych i wykwalifikowanych ratowników. Jak mówi pewien cytat „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym pomagasz sobie” – i tym się właśnie kierujmy!