Imprezy plenerowe zawsze posiadają scenę główną, a niekiedy posiadają także sceny mniejsze, które uzupełniają to, co się dzieje na stronie głównej. Mniejsze sceny prezentują często także bardziej kameralne koncerty lub pokazy różnych atrakcji, a ich zlokalizowanie w oddaleniu od strony głównej pozwala wybrać program występów dostosowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Sceny między sobą nie zakłócają odbioru muzyki, ponieważ najczęściej oddalone są od siebie na dużą odległość kiedy teren imprezy jest bardzo duży.

Jakie koncerty w plenerze zorganizować, aby przyciągnąć dużą ilość osób?

Koncerty plenerowe najczęściej skierowane są do określonej grupy odbiorców. Przeważnie koncerty plenerowe są otwarte lub zamknięte i wymagają zakup biletów, jeżeli koncert ma swoją indywidualną oprawę, a gwiazda muzyki przyjeżdża konkretnie do miasta na realizację swojego koncertu. W przypadku festynów miejskich czy imprez okolicznościowych na terenach miejskich, koncerty przeważnie mają formę otwarta, dzięki temu każdy mieszkaniec danego miasta może skorzystać z uczestnictwa w takim koncercie. Pozwala to organizować koncerty bardziej urozmaicone pod względem stylu, aby zaprezentować uczestnikom dźwięki, które trafiają w gusta. Przeplatanie się koncertów pod względem stylu pomiędzy sobą, umożliwi uczestnictwo osób z różnym typem gustów, z możliwością skorzystania z koncertów zaprezentowanych na mniejszych scenach, poza sceną główną. Nie muszą być to tylko koncerty popularnych muzyków, w danym czasie, ale mogą także być to koncerty muzyki poważnej, która w przestrzeniach krajobrazowych zrobi ogromne wrażenie na słuchaczach, czego nie jest się w stanie zrozumieć, nie będąc na takim koncercie. Najczęściej wtedy mają formę koncertów plenerowych w amfiteatrach, aby dźwięk roznosił się po wszystkich słuchaczach w jednej tonacji, ponieważ nagłośnienie, które w amfiteatrze się znajduje jest dostosowane do prezentacji w plenerze i w celu dotarcia do osób, które są oddalone od punktu wydobywania się dźwięku bez jakiegokolwiek efektu straty dźwiękowej na każdym metrze.

Jakie miejsce na koncert w plenerze wybrać?

Wybór miejsca  pod koncert plenerowy należy wyznaczyć ze względu na rodzaj muzyki. Większość koncertów miejskich odbywa się w plenerze, w przestrzeniach, które są najbardziej użytkowane przez mieszkańców lub w parkach, gdzie znajduje się duża powierzchnia trawnika w centralnym i ich punkcie. Koncerty wyższej klasy, powinny odbywać się w amfiteatrach, ze względu na lepsze nagłośnienie, a koncerty, które dotyczą zespołów mało znanych i mniejszych przy okazji dużych imprez plenerowych. Dzięki temu każdy będzie mógł poznać nowe zespoły, aby samodzielnie zdecydować czy chce się na takim koncercie pozostać.