Na rynku ostatnimi czasy pojawił się nowy sposób wypłacania premii pracownikom. Jest on dosyć kontrowersyjny, ale jednocześnie warty uwagi. Kto z nas nie chciałaby pojechać na wyjazd służbowy w ramach premii? Na powyższy pomysł składa się wiele czynników za i przeciw.

Wiele osób przyznaje, iż woli pracować w przyjaznej atmosferze, za mniej pieniędzy, niż jeśli takiej miałoby zabraknąć, chociaż wynagrodzenie byłoby wyższe. Najlepszym sposobem, by tak się stało, jest zawiązywanie bliższych relacji poprzez pracowników, by ci cieszyli się chodząc do pracy, na samą myśl, iż zobaczą tam bliższego znajomego, który poprawia im humor. Właśnie w tym mogą pomóc wyjazdy firmowe w ramach premii.

Redukcja kosztów

Jeśli firma nawiąże współpracę z jakimś hotelem, może okazać się, że to rozwiązanie będzie dużo tańszym, niż wypłacanie pieniędzy, a jednocześnie równie atrakcyjnym. Istnieje również możliwość, że taki system nagród, spowoduje zwiększenie zaangażowania ludzi w swoje obowiązki. Doprowadzi to do momentu, w którym wyjazd służbowy, stanie się czymś luksusowym, wyczekiwanym, nieosiągalny bez wysiłku.

Co za dużo to niezdrowo

Jednak nie wszystko jest tak piękne, jak może się wydawać. Dużo ludzi, ma swoje życia. Żony, mężów, dzieci, starszych rodziców, zwierzęta, którymi trzeba się opiekować, a nie zawsze można i stać kogoś, na znalezienie zastępstwa do wypełnienia tych obowiązków. Co więcej, nie każdy będzie chciał zostawić np. swoje nowo narodzone dziecko i pojechać sam na wyjazd. Może to spowodować duży stres dla obojgu i nie pozwolić na czerpanie radości z zasłużonej nagrody. Pamiętajmy też, nie człowiek lubi wyjeżdżać, czasem może wiązać się to z niepotrzebnym stresem lub przymusem. Inni potrzebują premii na podstawowe środki do życia, bo pochodzą z bardzo ubogiej rodziny i każdy grosz im się przyda. Gdy dostaniesz pieniądze, jesteś w stanie wybrać, na co chcesz je wydać, kiedy i dlaczego. Jeśli potrzebujesz wyjazdu i odetchnięcia, będziesz mógł na spokojnie zafundować sobie taką wycieczkę. Zaś w momencie, gdy jesteś pozbawiony tego wyboru, premia może Cię unieszczęśliwić i uniemożliwić wybór swojej upragnionej nagrody.

Pomimo licznych minusów, powinno dobrze zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Może niekoniecznie, każdą premię realizować w taki sposób, ale np. w co drugi miesiąc.