Event w stylu cyberpunk

Wielu z nas z pewnością zastanawia się nad tym, co przyniesie nam przyszłość. Jedni, widzą w niej pozytywny scenariusz, rodem z ponadczasowej serii science-fiction pt. “Star Trek”, w którym ludzkość, za pomocą wysoko zaawansowanej technologii, wstąpi na wyższy poziom świadomości, obierając za cel pokojową eksplorację kosmosu. Inni, dopatrują się w niej klęski naszej cywilizacji, wynikającej z nieuniknionego rozpętania III Wojny Światowej. Pomimo tego, że oba scenariusze mogą się sprawdzić, choć nie muszą, są one na swój sposób ekstremalne. Oprócz grup ludzi widzących nasze przyszłe lata w stricte jasnych lub ciemnych barwach, są też ci, którzy biorą pod uwagę nieco bardziej przyziemny rozwój wydarzeń i wierzą zarówno w rozwój technologiczny, jak i wiążące się z nim problemy moralne ludzkości. Takim nurtem, łączącym obie te grupy, jest cyberpunk, który od lat 60-tych zaraża swoim fascynującym charakterem wielu fanów powieści i filmów fantastyki naukowej.

Protoplastą tego rodzaju sci-fi był pisarz James Graham Ballard, który chcąc zerwać ze stereotypowymi cechami bohatera i zero jedynkową narracją, charakterystyczną dla powieści Josepha Campbella, przedstawił współczesnemu odbiorcy zupełnie innowacyjny zespół mitów, znany później jako cyberpunk. Głównymi cechami świata osadzonego w takim uniwersum jest wysoki rozwój technologiczny ludzkości, jak i jej zupełny społeczno-kulturowo-gospodarczy rozkład.

Protagoniści takich historii, w przeciwieństwie do nieskazitelnych, herosów w lśniących zbrojach, wywodzą się zazwyczaj z dna społecznego. Nie wyruszają oni na tzw. “podróż bohatera” wiedzeni altruistycznymi pobudkami, lecz wkraczają na jej ścieżkę zazwyczaj kierowani żądzą zemsty lub spełnienia swoich własnych celów lub ambicji. Z kolei, antagonistami takich opowieści nie są z gruntu złe postaci, pokroju Saurona z Władcy Pierścieni, lecz megakorporacje wiedzione czystym zyskiem i zapewniające raj tylko dla tych, którzy mogą sobie na niego pozwolić.

Historie cyberpunkowe skupiają się zazwyczaj wokół konfliktu czującego i zachowującego resztki empatii człowieka z bezwzględnymi i pozbawionymi uczuć maszynami, które dzięki swojej wydajności zdominowały ludzkość. Strony konfliktu korzystają zazwyczaj z wszelkich udogodnień technologicznych, typu sztucznych modyfikacji ciał, takich jak wszczepów poszerzających świadomość, czy zwiększających umiejętności androida lub korzystają z cyberprzestrzeni za pośrednictwem awatarów, czyli wykreowanych sztucznie projekcji człowieka w świecie wirtualnym.

Jak zatem widać, akcja takich historii jest osadzona w wysoko zaawansowanym technologicznie środowisku, oferującym bohaterowi, jak i jego wrogom szeroką gamę możliwości. Z drugiej jednak strony, nurt cyberpunku przedstawia z gruntu dystopijny świat, w którym człowiek zmuszony jest walczyć z bezwzględnymi maszynami o zachowanie swojego największego skarbu, jakim jest człowieczeństwo.

Dzisiaj, cyberpunk nie stanowi już wyłącznie nurtu w powieści, czy w filmie, ale oddzielną niszę kulturową. Na jego podstawie wzoruje się wiele marek odzieżowych, producentów elektroniki, czy twórców gier i muzyki. Dystopijne klimaty rodem z komiksów mangowych “Ghost in the Shell”, czy kultowego filmu “Matrix”, dominują na corocznych, polskich konwentach poświęconych fantastyce i science-fiction, typu “Pyrkon”, czy globalnym “Comic Con”, zrzeszającym fanów szeroko pojętej popkultury.

Wielu fanów tego futurystycznego uniwersum, organizuje własne eventy lub imprezy urządzone w klimatach androidów. Profesjonalne przygotowanie takich eventów, zazwyczaj jednak wymaga pewnego nakładu materialnego i czasowego, co na dłuższą metę stanowi problem dla organizatorów. Jeśli planujesz event tematyczny w dystopijnych klimatach cyberpunk, firma Whatevent, zdejmie z twoich barków obowiązek organizacyjno-logistyczny takiej imprezy. W oparciu o wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez oraz rzeszę zadowolonych klientów, pomożemy ci w przygotowaniu futurystycznych kostiumów, czy wystroju, odpowiednich dla takiego eventu.

Przeznaczenie eventu i przedział wiekowy gości

Pomysłów na podpięcie klimatu imprezy cyberpunkowej pod okazję jest wiele, począwszy od balu przebierańców, eventu tematycznego dla fanów gatunku, czy imprezy tanecznej do rytmów futurystycznego nurtu muzyki elektronicznej, takiej jak synthwave. Zanim jednak zdecydujesz się na wykorzystanie pomysłu, warto zastanowić się nad ustaleniem przedziału wiekowego twoich gości. Jak wiadomo, uniwersum cyberpunk charakteryzuje mroczny, dystopijny klimat, w którym człowiek jest zmuszony nieustannie walczyć o przetrwanie w świecie zdominowanym przez bezlitosne maszyny. Pomimo zaawansowanej technologii, ludzie skłonni są do samodestrukcji, korzystania z wszelkiego rodzaju używek i popełniania przestępstw. Dlatego, między innymi z tych powodów, impreza w klimatach cyberpunk powinna być przeznaczona raczej dla starszej młodzieży i dorosłych, których po pierwsze nie musi ograniczać cenzura, a po drugie są w stanie zrozumieć zawiły charakter tego świata i w związku z czym, lepiej poczuć jego przytłaczający klimat. Oprócz pomocy z organizacją wystroju, czy kostiumów, firma Whatevent służy ci radą, w przypadku, gdy masz wątpliwości, czy twoja impreza będzie odpowiednia dla twoich gości oraz czy jej charakter będzie pasował pod konkretną okazję.

Kostiumy i charakteryzacja

Niewątpliwie, centralnym elementem twojego eventu w klimacie cyberpunk, będą stroje i charakteryzacja gości. Kreacje, których będziesz potrzebował(a) z pewnością wymagać będą pewnej wiedzy o uniwersum i o panującej w nim modzie jego mieszkańców. Poza tym, przygotowanie kostiumów i charakteryzacji z pewnością będzie wiązało się z pewnym nakładem finansowym, jak i czasowym z twojej strony. Jeśli zatem masz wątpliwości, czy dysponujesz odpowiednimi środkami na zapewnienie gościom kreacji i charakteryzacji, chętnie zdejmiemy z twoich barków ten obowiązek. Firma Whatevent pomoże ci w wypożyczeniu kostiumów, czy wynajmie profesjonalnych charakteryzatorów na twój event.

Przebrania i charakteryzacja imprezy cyberpunkowej powinny być nacechowane futurystycznymi elementami, takimi jak przewody, matryce, kable, wszczepy, wszelkie modyfikacje ciała, czy gogle. Kreacje takie, powinny również zawierać elementy pokrewne dla stylu gotyckiego, czyli skórzane płaszcze, rękawice, czy glany. Ciemny i wyrazisty makijaż, jak i różnokolorowe, stylizowane fryzury, również świetnie wpiszą się w klimat takiej imprezy.

Poniżej prezentujemy przykłady przebrań i charakteryzacji, które naszym zdaniem byłyby świetnym pomysłem na każdej imprezie w stylu cyberpunk.

Kostiumy bazujące na stylizacji postaci z uniwersów:

● Filmu “Matrix” – Długie ciemne, skórzane płaszcze, ciemne okulary przeciwsłoneczne, wysokie buty typu glany. Atrapy broni palnej, takie jak pistolety, czy karabiny maszynowe.
● Mangi i filmu “Ghost in the Shell” – Jednoczęściowe kostiumy z elementami imitującymi robotyczne wszczepy i modyfikacje ciała. Skórzane elementy ubrań, farbowane, stylizowane fryzury albo peruki w jaskrawych barwach, atrapy broni palnej.
● Filmu “Blade Runner” – stylizacje mieszające futuryzm z latami 80-tymi i subkulturą punkową, długie, skórzane płaszcze, fryzury retro, atrapy broni palnej.
● Filmu “Tron” – Jednoczęściowe kostiumy z podświetlanymi elementami, farbowane, stylizowane fryzury albo peruki w jaskrawych barwach, dyski “graczy”.

Przypominamy, że są to jedynie wybrane propozycje z naszej szerokiej oferty. Każde twoje zamówienie rozpatrujemy indywidualnie, w oparciu o twoje środki i możliwości wynajmu.

Elementy wystroju imprezy

Impreza w stylu cyberpunk, to nie tylko kostiumy i charakteryzacja, ale również wystrój i dekoracje miejsca, gdzie taka impreza będzie się toczyć. Aby stworzyć niepowtarzalny klimat takiego wydarzenia, po inspiracje zachęcamy sięgnąć do klasyki gatunku w filmach typu “Matrix”, czy “Blade Runner”, gdzie mieszają się style lat minionych z futurystycznymi akcentami w formie wysoko zaawansowanej technologii. Wybierając takie tło, nie jesteś zobligowany do przygotowania wyłącznie futurystycznych rekwizytów, ale możesz również wykorzystać przedmioty, które z pewnością masz w swoim domu. Pozostając w ścisłym kontakcie z profesjonalistami, nasza firma jest w stanie pomóc ci w przygotowaniu takich elementów wystroju jak rekwizyty z filmu “Matrix” (komórki Nokia 8110, identyfikatory firmy Metacortex, niebieskie i czerwone pigułki, elektroniczne pluskwy), czy przedmioty charakterystyczne dla uniwersum “Ghost in the Shell” (pistolety i kombinezony termooptyczne, maski i kostiumy gejszy androidów) oraz wiele innych.

Na twojej imprezie w stylu cyberpunk, nie może zabraknąć również klimatycznej muzyki synthwave, czy elektronicznych rytmów, twórców takich jak Daft Punk, Deadmau5, Kavinsky, czy Justice, które odpowiednio podkręcą atmosferę.

Dobrego organizatora imprezy poznaje się również po tym, że dba o swoich gości ze strony cateringu. Pomożemy ci zapewnić menu odpowiednie dla klimatu twojego eventu, wliczając w to przekąski, czy napoje wyskokowe z nutą futuryzmu.

Pamiętaj, że rozważymy twoje życzenia indywidualnie i doradzimy ci w obraniu najlepszej z punktu widzenia organizacji i logistyki strategii dla twojego eventu.

Jeśli zainteresowała cię oferta firmy Whatevent, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem 786 222 223 oraz na adres mailowy kontakt@whatevent.pl.

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIE