Wnętrze i ogród są ze sobą spójnie powiązane. Mimo tego, że często oddziela się je pod względem wizualnym, powinny do siebie nawiązywać. Styl we wnętrzu i styl w ogrodzie są od siebie zależne, ponieważ jedne i drugie są widoczne z perspektywy swojej strony.  Wnętrza są skierowane na ogród, z ogrodu można obserwować wnętrze.

Zieleń we wnętrzach jest coraz bardziej popularna, ponieważ ludzie łakną zieleni w swoim otoczeniu. Także styl wnętrz wyprowadzany jest na ogrody, aby móc z tych ogrodów wygodnie korzystać. Czym się sugerować i jak przenieść widok z ogrodu do wnętrza? O tym poniżej.

Co będzie potrzebne do wykonania scenografii ogrodu?

Poza kluczowym elementem jaki od razu nasuwa się na myśl przy tworzeniu scenografii  będącej ogrodem, to udział w niej roślin. Jednak ogród tak jak pory roku zmienia się wizualnie. Inaczej wygląda latem, inaczej wiosną kiedy budzi się do życia, inaczej kolorową jesienią, a inaczej zimą kiedy zieleni nie ma wcale. Stąd też pierwszą kluczową kwestią przy wykonywaniu scenografii ogrodu jest pora roku.

Najłatwiejsza scenografia to ta w okresie lata. Rośliny, drzewa w donicach, ozdobne kule, bombki wypełnione mchem chrobotkiem, latarenki pełne roślin, bukiety kwiatów łąkowych,  ozdobne kamienie, drewno w postaci krążków pni, konarów czy gałęzi wplecione pomiędzy  bujne rośliny – to one tworzą aranżacje na miarę żywego ogrodu, którą można stworzyć we wnętrzu.

Podobnie, łatwo wykonać scenografię wiosenną. Tu również może dominować duża ilość zieleni uzupełnionej o kwiaty cebulowe takie jak żonkile i tulipany, krokusy, hiacynty, ale także akcenty wielkanocne, które z wiosną są spójne i się z nią kojarzą np. rzeżucha, zioła, kurczaki, zajączki, króliki oraz baranki. Na samą myśl przywodzą czucie wiosny.

Scenografia jesienna jest przepełniona kolorami w odcieniach brązu, czerwieni, pomarańczy i żółtego. Tutaj ogród jesienny wygląda zdecydowanie inaczej i tak samo trzeba przenieść go do wnętrza. Przydadzą się do tego jesienne liście i żołędzie, kasztany, łupinki z kasztanów,  gałęzie, konary i patyki, a także grzyby czy rośliny, które kwitną późną jesienią np. chryzantemy czy wrzosy, które nie tylko kojarzone są  z ogrodem, ale także i świętem zmarłych jakie występuje na jesień.

Scenografia ogrodu zimą to najbardziej oddalona od poprzednich wersja. Tutaj przy tworzeniu scenografii przydatne będą wszystkie rośliny zimozielone, zarówno te iglaste jak i liściaste, np. żywotniki, świerki czy jodły kojarzone ze świętem Bożego Narodzenia, dużo wyposażenia i materiałów w białym i błękitnym kolorze, które nawiązują do śniegu i błękitnego nieba przy pięknym zimowym  dniu. Zimowa scenografia może zawierać również akcenty świąteczne. W ogrodach pojawiają się wtedy osłony na rośliny w kształcie krasnali  i Mikołajów, świąteczne światełka, oraz wyposażenie jak sanki czy taczka pełna prezentów.  Scenografia zimowa to także domki dla ptaków, które uwidaczniają się właśnie zimą, czy ciemne niebo i granatowe dodatki, ponieważ dzień jest krótki a zima na ogrodzie głównie kojarzy się z ciemnością. Stąd też światełka w takiej scenografii są niezbędne, aby odnieść się do ogrodów zimowych.

Ogród przeniesiony do wnętrza zgodnie z porą roku przeniesie każdego odbiorcę w daną porę roku.