Historia wielokrotnie nas nauczyła, że człowiek ma z gruntu wojowniczą naturę i z tego powodu, nieuchronnie, co pewien czas na świecie wybuchają konflikty. Mimo tego, że obecnie żyjemy w najdłuższym okresie pokoju, często korzystamy z przeróżnych form rozrywek imitujących działania wojenne. Jednak powodów do fascynacji wojną nie musimy doszukiwać się wyłącznie w kwestiach czysto związanych z naturą człowieka. Czynny udział w grach wojennych gwarantuje nam niesamowitą dawkę rozrywki i adrenaliny. Jednym z przykładów takich gier imitujących działania wojenne jest znany wszystkim paintball.

Często mówi się, że “potrzeba jest matką wynalazków”, lecz w przypadku paintballa była to jednak nuda i monotonia. Historia słynnej gry terenowej sięga lat 50 XX wieku, kiedy to amerykańskie służby leśnicze korzystały z karabinków pneumatycznych naładowanych kulkami z farbą, w celu znakowania drzew z dużej odległości. Później, ta technika była również wykorzystywana przez farmerów, którzy znakowali bydło w ten sam sposób.

Pierwsze wykorzystanie karabinków na farbę w celach rozrywkowych miało jednak miejsce dopiero w maju 1981 roku. Trzej przyjaciele z Hampshire – Bob Gurnsey, Hayes Noel i Charles Gaines, wpadli na pomysł użycia markerów do znakowania bydła do zabawy terenowej. Pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i niedługo później, 27 czerwca 1981 roku, rozegrano pierwszą grę paintballową w scenariuszu “capture the flag”, którego celem jest przejęcie flagi z bazy przeciwnika i zaniesienie jej do swojej. Dzięki mediom, gra nabrała rozgłosu i stała się jedną z wiodących rozrywek terenowych zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W taki sposób gra, początkowo popularna głównie wśród pasjonatów myślistwa i militarystyki, znalazła rzesze fanów na całym świecie.

Paintball to idealna rozrywka na wszelkiego rodzaju eventy plenerowe, imprezy urodzinowe eventy rywalizacyjne, czy imprezy integracyjne. Wielu weteranów paintballa, czy amatorów-pasjonatów, próbujących dopiero swoich sił w tego typu grach terenowych, często podejmuje się organizacji eventu paintballowego na własną rękę. Jeśli jesteś w posiadaniu sprzętu, będącego nieodzownym elementem paintballa, jedyne czego potrzebujesz tak naprawdę to rzadko uczęszczany przez ludzi skrawek lasu, kawałek parku, czy opuszczone wnętrze budynku. Jeśli jednak twoim celem jest zorganizowanie eventu z większą ilością uczestników lub dużo bardziej dopracowanego pod względem scenografii i odpowiednich scenariuszy, firma Whatevent może pomóc ci w tym przedsięwzięciu. Jesteśmy w stanie zapewnić ci w pełni profesjonalne wsparcie pod kątem organizacji oraz logistyki twojej imprezy.

Wymagania wiekowe

Mimo że typowa rozgrywka paintballowa jest dynamiczna i wymaga pewnej sprawności fizycznej oraz refleksu, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli mogą bez problemu wziąć w niej udział. Jeśli uczestnik gry jest wyposażony w odpowiedni strój ochronny, maskę oraz kamizelkę, nic nie stoi na przeszkodzie żeby mógł wyruszyć na pola paintballowych bitew. Jednak ze względów bezpieczeństwa, do gry dopuszcza się dzieci od 12 roku wyłącznie za zgodą opiekuna. Od 16 roku życia można już grać bez wymaganej zgody.

Sceneria pola bitwy

Przeciwnie do gier terenowych, takich jak chociażby LARP (Live Action Role-Playing), kładących duży nacisk na wykorzystanie pokładów wyobraźni uczestników, paintball wymaga od graczy znacznie mniej pod tym względem. Jednak odpowiednio zaaranżowana sceneria z pewnością wpływa na jakość każdego scenariusza paintballowego. Realistycznie odzwierciedlone okopy, zasieki, bunkry, schrony, czy wnętrza magazynów, pozwolą tobie i twoim znajomym wczuć się w klimat prawdziwych działań wojennych. Rozumiemy, że produkcja, czy wynajem terenów otwartych lub wnętrz może być dużym obciążeniem organizacyjnym, jak i materialnym, dlatego też, firma Whatevent jest w stanie zaoferować ci profesjonalne wsparcie w tym zakresie. Oferujemy pomoc przy produkcji i wynajmie przykładowych elementów scenerii, takich jak:

Elementy scenerii

● Okopy
● Zasieki
● Barykady
● Zapory
● Mury, płoty, siatki
● Beczki, szpule, skrzynki, opony, rury
● Wraki pojazdów, kontenery

Przykładowe miejsca rozgrywki

● Nieuczęszczany przez ludzi fragment podmiejskiego lasu, parku, czy pola
● Tereny opuszczonego szpitala, szkoły, czy lotniska
● Magazyny, parkingi, miejsca budowy i rozbiórki
● Profesjonalnie miejsca do potyczek paintballowych, typu “Killhouse” – Centrum Rozrywki Militarnej w Warszawie

Ekwipunek

Trudno jest sobie wyobrazić typowego “skirmisha” paintballowego bez odpowiedniego sprzętu, takiego jak rzecz jasna karabinki pneumatyczne, czy kostium ochronny. Klimatu gry wojennej dodają także gadżety militarne, takie jak granaty z farbą, sprzęt komunikacyjny, czy dodatkowe osłony dla gracza. Jeśli szykujesz event paintballowy, firma Whatevent jest w stanie zapewnić ci sprzęt wyłącznie najwyższej jakości.

Markery pneumatyczne, w tym najpopularniejsze obecnie:

● Empire Marker paintballowy BT Omega,
● Spyder Kingmann Marker paintballowy Victor
● Empire Marker paintballowy BT-4 Delta Elite
● oraz wiele innych

Kostiumy i kamizelki ochronne:

● Gogle na oczy i część twarzy lub pełne kaski ochronne na głowę najlepszych firm paintballowych, takich jak Empire, Dye, HK Army, czy Victor
● Kamizelki ochronne, moduły na granaty, radio i mamby* (mamba to sprzęt przeznaczony dla graczy, którzy wolą, aby ciężar butli zasilającej marker był usytuowany na pasie)
● Ubiór ochronny (koszulki, bluzy, spodnie, szorty, skarpety, opaski na głowę, rękawiczki, czapki)
● Ochraniacze kolan, łokci, szyi, korpusu

Pozostałe akcesoria:

● Kulki
● Butle paintballowe
● Torby i plecaki
● Mamby
● Regulatory ciśnienia
● Ochraniacze na butle, mamby i naboje
● Granaty rozpryskowe z farbą, granaty dymne, granaty hukowo-błyskowe
● Sprzęt do komunikowania się typu walkie-talkie

Dodatkowo możemy zapewnić gotowe zestawy paintballowe, zawierające marker, maska ochronna z szybką, magazynek grawitacyjny oraz butlę.

Przypominamy, że wyżej przedstawiona oferta jest jedynie przykładowa. Aby poznać naszą pełną i szczegółową ofertę firmy Whatevent, zapraszamy do kontaktu!

Scenariusze standardowe i inscenizacje historyczne

Sama rozgrywka paintballowa jest ogromną frajdą dla fanów gier militarnych. Jednak, posiadając określony cel lub wręcz odtwarzając historyczne bitwy lub potyczki, dodasz niesamowitego klimatu całej zabawie! Nasza firma jest w stanie zaoferować ci szereg pomysłów, w jaki sposób możesz zwiększyć swoje doznania w tej grze.

Scenariusze z określonym celem:

● Scenariusz typu “capture the flag” (W tym rozwiązaniu, uczestnicy dzielą się na 2 drużyny, których celem jest przejęcie flagi drużyny przeciwnej, znajdującej się w bazie przeciwnika. Drużyna zdobywa punkt, jeśli flaga wroga zostanie przetransportowana do własnej bazy.)
● Scenariusz “Blackjack” (Scenariusz opierający się na zasadach “capture the flag”, z tym, że każdy z graczy posiada odpowiednio zmniejszony limit kulek do 21 w magazynku. Limit oczywiście można dowolnie zmieniać wedle uznania. Kluczem tej rozgrywki jest umiejętność precyzyjnego oddawania strzałów, a co się z tym wiąże, gospodarowaniem niewielkim zapasem amunicji.)
● Scenariusz typu “Team Deathmatch” (Uczestnicy dzielą się na dwie, równe liczbowo drużyny, których celem jest wyeliminowanie drużyny przeciwnika.)
● Scenariusz typu “Last man Standing” (Uczestnicy grają w grze na zasadach każdy na każdego. Celem pojedynczego gracza jest pozostanie przy “życiu” jako ostatni, eliminując przy tym innych uczestników zabawy.)
● Scenariusz “Frontalny Atak” (Scenariusz ten zazwyczaj jest prowadzony w celu rozgrzewki uczestników. Gracze dzielą się na dwie, równe liczbowo drużyny i rozpoczynają ostrzał w tym samym momencie. Celem gry jest przedostanie się w określonym czasie jak największej liczby osób na pole, z którego zaczynał przeciwnik.)

Scenariusze historyczne:

● “Obrona Westerplatte” (Jedna z drużyn zajmuje teren umocnień nazywane umownie “Westerplatte” i jej celem jest utrzymanie pozycji pod naporem przeciwnika. Gra może być rozgrywana czasowo do 20-30 minut. Scenariusz charakteryzuje średni poziom trudności, grupa broniąca ma jednak nieco prostsze zadanie. Grupa atakująca “Westerplatte” będzie musiała się wykazać dobrą grą zespołową oraz sprytem.)
● “Lądowanie w Normandii” (Scenariusz podobny do “Obrony Westerplatte”, z wyjątkiem, że drużyna atakująca prowadzi frontalny szturm na pozycje obrońcy z kilku miejsc naraz. Do przebycia mają jednak trasę usłaną utrudniającymi im przeprawę barykadami i wąskimi przejściami, w których mogą być stać się łatwym łupem obrońców.)
● “Vietcong Village” (Uczestnicy dzielą się na dwie grupy. Celem atakujących jest przejście przez z pozoru opustoszałą wioskę w klimatach Wojny w Wietnamie. Obrońcy zaś, zastawiają na nich pułapkę, atakując w najmniej oczekiwanych momentach. Dla urozmaicenia, atakujący mogą mieć dodatkowy cel obrony kapitana lub transportu. Obrońcy wioski naturalnie muszą im ten cel uniemożliwić.)

Podane wyżej scenariusze są jedynie przykładami naszej oferty i mogą rzecz jasna ulec zmianie według twoich własnych życzeń.

Jeśli planujesz event paintballowy, ale kwestie organizacyjno-logistyczne stanowią dla ciebie nie lada wyzwanie, koniecznie skontaktuj się z nami! Firma Whatevent pomoże ci w przygotowaniu wielogodzinnej zabawy terenowej, która na zawsze pozostanie w pamięci twojej i twoich znajomych!