Żagle, wiatr i nawigujące światło latarni morskiej – o tym często śpiewają marynarze, a historie z podróży to dobry temat do wieczornej posiadówki przy ognisku. Jeżeli interesuje Cię organizacja nastrojowego eventu, pomyśl o klimatycznym koncercie w morskim stylu i postaw na repertuar złożony z najpopularniejszych szant!

Co to są szanty?

„Szanty” to określenie piosenek, które powstawały na pokładach pływających po morzach żaglowców. Stanowiły ważny element rejsów, mobilizując załogę do synchronizowania działań, takich jak chociażby podnoszenie żagli. Powtarzalność melodii miała ułatwiać jej zapamiętanie, a wspólna aktywność zwiększała efektywność pracy. O czym opowiadają szanty? Tematyka szant ściśle związana jest z życiem na morzu, stąd też określa się je mianem „morskich opowieści”. Często opisują różne aspekty pracy na statku, ale porusza się też kwestię tęsknoty za domem czy niebezpiecznych sytuacji na pokładzie. Szanty to marynarskie historie ludzi eksplorujących wody, aczkolwiek ich charakter bywa także nieco bardziej żartobliwy lub wręcz prześmiewczy.

Koncert szant na Twoim evencie

Jako że szanty bezpośrednio związane są z podróżowaniem po wodach, idealnym pomysłem na event, którego atrakcyjnym urozmaiceniem byłby ich koncert, jest impreza plenerowa na Mazurach. Otoczenie mazurskich jezior zapewni niesamowity klimat odpowiadający tematyce utworów. Aby jeszcze lepiej oddać panującą na morzu atmosferę, warto zdecydować się na stworzenie odpowiedniej scenografii. W tym celu przydatne mogą okazać się wszelkie rekwizyty kojarzące się z morskim wybrzeżem i wyposażeniem statku, jak np. sieci rybackie, kotwice, wiosła, ster, drewniane skrzynie, beczki, mapy czy kompasy. Jeżeli zaś chodzi o sam repertuar koncertu, oto lista przykładowych utworów, która może przydać się podczas jego opracowywania:

  • „Hiszpańskie dziewczyny”
  • „Marynarskie portki”
  • „Dziesięć w skali Beauforta”
  • „Morskie opowieści”
  • „Córka rybaka”
  • „Cztery piwka”

Skorzystaj z naszej kompleksowej oferty organizacji koncertu. Gwarantujemy najwyższą jakość realizacji zlecenia. Zadbamy o jak najwierniejsze odzwierciedlenie morskiego klimatu na Twoim evencie. To jak? Gotowy zacumować tam, „Gdzie ta keja”?