Coroczne raporty, obwieszczające alarmująco niski poziom czytelnictwa w Polsce, stały się już niemalże tradycją. Nie ulega wątpliwości, że Polacy czytają coraz rzadziej i coraz mniej. Ma na to wpływ wiele czynników, między innymi zapracowanie i brak czasu, ale także duża dostępność innych, równie ciekawych i absorbujących rozrywek. Niemniej jednak czytanie książek ma swoje unikalne cechy, zalety i korzyści. Rozwija wyobraźnię, kreatywne myślenie, odgrywa dużą rolę w poznawaniu świata i budowaniu więzi z rodzicem u dzieci.
Czytanie na głos
Jednym ze wspomnień z dzieciństwa, które jest wspólne chyba dla wszystkich, jest czytanie bajek na dobranoc. Głos mamy albo taty, babci czy dziadka, a może nawet starszego rodzeństwa kołysał nas do snu. Dlatego właśnie czytanie na głos kojarzy się głównie z baśniami i książkami dla najmłodszych i to do nich skierowane są tego typu atrakcje na imprezach i eventach. Ale czy dorośli nie czytają na głos? Akcja Narodowego Czytania, organizowana od 2012 roku polega na odczytywaniu publicznie fragmentów polskiej literatury, skierowanej do dorosłych. Dorośli również mogą mieć radość ze wspólnego czytania.
Co wybrać do czytania na głos?
Pomimo że czytelnicze statystyki nie nastrajają optymistycznie, rynek wydawniczy rozwija się i oferuje szeroki wachlarz tytułów dla wszystkich grup wiekowych. Czytelnik może wybierać spośród tysięcy gatunków i autorów. Nie ma możliwości, by nie znaleźć czegoś dla siebie. Ale co wybrać do wspólnego czytania? To zależy od grupy docelowej, naszej publiczności. Jeśli będą to dzieci, najlepszym wyborem będzie zbiór baśni czy opowiadań. Do dorosłych lepiej trafi poważniejsza literatura, taka jak reportaż czy kryminał, albo klasyka, którą warto znać, jednak mało kto ma ochotę czytać ją samodzielnie.
Przyjemne z pożytecznym!
Zorganizowanie wspólnego czytania to połączenie przyjemności z pożytecznym działaniem. Taka atrakcja świetnie nada się jako dodatek do większego eventu, pozwoli się wyciszyć po emocjach, odpocząć przed dalszymi zabawami. Może też być cyklicznym samodzielnym wydarzeniem. Zwykle czytanie skierowane jest do dzieci, ale nie oznacza to, że dorośli nie mogą się włączyć. Każdy dorosły może stać się lektorem i odczytać na głos choć fragment. No i najważniejsze: nikt nie jest za stary na słuchanie opowieści!