Choć sami możemy się poszczycić pięknym kultywowaniem polskich tradycji świątecznych, warto czasem poszerzyć horyzonty i poszukać inspiracji trochę dalej. Wiele krajów słynie z równie interesujących zwyczajów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia i postaramy się przybliżyć najciekawsze z nich.

Święta u naszych sąsiadów

Najpierw sięgnijmy wzrokiem najbliżej. W krajach sąsiadujących z Polską część tradycji jest bardzo zbliżonych do naszych, jednak przykładowo w Ukrainie święta obchodzi się dopiero szóstego stycznia, ze względu na obowiązujący tam kalendarz juliański, a dzieci prezenty otrzymują dopiero na koniec roku. W dodatku rozdaje je Dziadek Mróz, a nie święty Mikołaj. W Czechach i na Słowacji natomiast bardzo przykłada się uwagę do obecności suszonych owoców na świątecznych stołach, z których później wróży się sobie nawzajem.

Tradycje świąteczne w innych krajach Europy

W Anglii nie obchodzi się Wigilii, a święty Mikołaj prezenty chowa w charakterystycznych wielkich skarpetach. We Włoszech bardzo duże znaczenie mają szopki, które stawiane są nie tylko w domach, ale również w przestrzeni publicznej. Na Węgrzech natomiast mocno skupia się już na samym okresie przygotowań do świąt. Tygodnie poprzedzające święta Bożego Narodzenia określa się kolejno papierowymi, brązowymi, srebrnymi oraz złotymi. Inną ciekawa tradycja to duńska świeca, która pełni jednocześnie funkcję kalendarza adwentowego: podzielona jest na dwadzieścia cztery kreski, które oznaczają każdy dzień zbliżający nas do świąt.

Świąteczne zwyczaje na innych kontynentach

W Stanach Zjednoczonych Boże Narodzenie obchodzi się tylko przez jeden dzień, bez Wigilii i drugiego dnia świąt. Amerykanie składają prezenty pod choinką już pewien czas przed dniem świątecznym, a odkrycie co znajduje się w ozdobnych paczkach ma miejsce dopiero o poranku dwudziestego piątego grudnia, przed wspólnie zjedzonym śniadaniem. Finał świętowania ma miejsce w porze obiadowej, kiedy rodziny zasiadają razem do stołów, by zjeść posiłek w atmosferze bliskości i rodzinnego ciepła. W Meksyku natomiast do symboli świątecznych należy piniata, po rozbiciu której dzieci konkurują ze sobą o zebranie jak największej ilości wylatujących z niej słodyczy.

Organizacja świąt w klimatach zagranicznych

Niektóre ze zwyczajów naszych przyjaciół z zagranicy są naprawdę fascynujące. Zebranie ich w jeden motyw to świetny pomysł na event tematyczny – zarówno dla najbliższych, jak i dla pracowników firmy. Pomożemy państwu zorganizować takie wydarzenie od A do Z i możemy zagwarantować pańską satysfakcję, którą potwierdziły już rzesze zadowolonych klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.