Dobry projektor to klucz do sukcesu każdej prezentacji. Musi być ona czytelna dla odbiorców, nawet tych z końca sali, niezależnie od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Projektor taki powinien mieć również odpowiednio dużą rozdzielczość, dla powierzchni, na której obraz będzie wyświetlany. W tym artykule pochylimy się nad dwoma rodzajami projektorów: projektorami LCD, oraz projektorami DLP. Wymienimy zalety i wady obu z rozwiązań, oraz zarekomendujemy jedną z opcji projektora do Twoich prezentacji multimedialnych. Dobrej jakości projektor pomoże Ci przekazać wszystko, na czym Ci zależy, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

Projektory DLP

Projektory DLP to projektory korzystające z odpowiedniego układu luster, zwanym DMD. Światło z lampy jest odbijane przez system luster, następnie przechodząc przez obracające się koło kolorów, by nadać mu odpowiedniej barwy. Rozwiązanie to sprawdza się lepiej w ciemniejszych pomieszczeniach, oferując co prawda lepszą jakość obrazu, jednak mniejsze nasycenie kolorów i jasność, co w sali mocno oświetlonej da mizerny efekt. Nada się on natomiast do bardziej zaciemnionych pomieszczeń, oferując dużo przyjemniejszy dla oka obraz.

Projektory LCD

Projektory LCD to znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie, które z pełną odpowiedzialnością rekomendujemy. Taka sama moc lampy wewnątrz projektora generuje znacznie mocniejsze światło, co zwiększy czytelność w jasnych pomieszczeniach. Silny strumień światła wyświetlany jest przez projektor na matrycy ciekłokrystalicznej, nadając światłu barw i kształtów, wypuszczając je następnie na ścianę, bądź inną powierzchnie pełniącą rolę ekranu. Mimo nieznacznie gorszej jakości od projektorów DLP, projektory LCD oferują dużo większą swobodę zastosowania w różnego rodzaju pomieszczeniach, np. mocno oświetlonej sali konferencyjnej. Projektory te są również tańsze i mniej awaryjne, dlatego dużo lepiej sprawdzą się do zastosowań firmowych.

Specyfikacja jest bardzo ważna

Poza kwestią technologii, w jakiej projektor wytwarza obraz, ważna jest również kwestia rozdzielczości i mocy lampy projektora. Najtańsze, najmniejsze projektory nie poradzą sobie z wyświetlaniem wysokiej jakości obrazu na dużej powierzchni. Będzie on rozmyty i niewyraźny. Minimum, dla większej ściany, powiedzmy dwa na dwa metry, to Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli, jednak dobrze aby rozdzielczość ta była jak największa. Oczywiście jednak zależy to od wielkości powierzchni na której obraz będzie wyświetlany, jeśli np. będzie to obszar wielkości 45 calowego telewizora, nawet mały, ale jasny projektor poradzi sobie bez problemu.