Event w stylu steampunk

2019-05-13T14:34:20+00:0019 maja 2019|Agencja Eventowa, Imprezy tematyczne|

Wielu artystów, żyjących w czasach późnej rewolucji przemysłowej, na różne sposoby wyobrażało sobie jak wyglądać będzie nasza przyszłość. Niektórzy, wierzyli, że wskutek gwałtownego rozwoju technologii, jakiego byli świadkami, już w 2000 roku latające samochody będą normą, a człowiek bez przeszkód będzie kolonizował obce planety. Inni zaś, myśleli, że pomimo odkrycia elektryczności, wiek pary pozostawi trwały ślad na rozwoju ludzkości i będzie istotnym punktem odniesienia dla naszych przyszłych wynalazków i życia w społeczeństwie. Mimo że ani pierwszy, ani drugi scenariusz do końca się nie sprawdził, wizjonerzy i marzyciele tamtych lat rozniecili iskrę, która zapoczątkowała ogień przemian w literaturze fikcji.

W czasach wiktoriańskich, wielu powieściopisarzy fantasy i science-fiction, takich jak Juliusz Verne, czy Herbert George Wells, uznawanych za protoplastów tych gatunków literatury, wykreowało światy, w których romantyzm i maszyna parowa tworzyły ze sobą swoisty, nierozerwalny duet. Dzisiaj, symbioza tych dwóch nurtów przedarła się do świata popkultury pod osobliwą nazwą “steampunk” (z ang. steam – para; punk – rodzaj subkultury).

Czym jednak jest steampunk w prostych słowach? Wyobraź sobie świat fantasy lub science-fiction, którego mechanizm działania jesteś w stanie w pełni zrozumieć, bowiem, zupełnie jak w maszynie, bazuje on w dużym stopniu na logice. Pomimo pewnej ucieczki od rzeczywistości, w postaci obecności postaci, typowych dla powieści Tolkienowskich, takich jak elfy, czy krasnoludy lub wątków podróży kosmicznych i kolonizacji obcych planet, będących domeną gatunku sci-fi, powieść steampunkową charakteryzuje powrót do klasycznej elegancji okresu wiktoriańskiego z domieszką artystycznego romantyzmu i entuzjazmu wynalazcy.

Kiedyś, określenie to zarezerwowane było wyłącznie dla powieści wpisujących się w schemat takiego świata. Dzisiaj jednak, steampunk zaznaczył swoją obecność w wielu filmach, serialach, grach komputerowych i fabularnych, komiksach, modzie, architekturze, czy muzyce. Słowem, zapisał się złotymi zgłoskami w szerokim świecie stale rozwijającej się popkultury.

Fani nurtu steampunkowego, stanowią istotną część coraz bardziej popularnych na świecie konwentów cosplayowych, zlotów szeroko pojętej fantastyki i sci-fi oraz wszelkiego rodzaju imprez tematycznych. Nurt, będący kiedyś jedynie pewną odnogą gatunku literatury, dzisiaj króluje jako pełnoprawna, stale rozrastająca się nisza popkultury. Nic dziwnego zatem, że wielu pasjonatów tego stylu, decyduje się na organizowanie eventów w klimatach steampunkowych.

Przygotowanie takiej imprezy jednak może wiązać się z pewnymi kosztami, których pokrycie może skutecznie zniechęcić zarówno amatorskich organizatorów eventów, jak i profesjonalistów. Jeżeli zatem masz wątpliwości, czy podołasz kwestii organizacyjno-logistycznej takiego przedsięwzięcia, skontaktuj się z firmą Whatevent, która w profesjonalny sposób pomoże ci przygotować event w stylu steampunk. Jesteśmy firmą, która może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w branży organizacji przeróżnych eventów i rzeszą zadowolonych klientów. Jeśli planujesz taki event i potrzebujesz pomocy w jego przygotowaniu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przykładami oferty naszej firmy.

Przeznaczenie imprezy i przedział wiekowy gości

Jakkolwiek popularny styl steampunkowy by dzisiaj nie był, wciąż stanowi pewną niszę, szczególnie jeśli chodzi o Polskę. Dlatego też, aby uniknąć nieporozumień, zalecamy, abyś zorganizował taką imprezę głównie dla gości zaznajomionych z tym nurtem. Z drugiej jednak strony, z uwagi na liczne odniesienia do epoki wiktoriańskiej oraz obecności elementów charakterystycznych dla rewolucji przemysłowej, jak i powieści science-fiction, gatunek ten, może być dobrze przyjęty w kręgach osób zafascynowanych XIX-wieczną modą, literaturą, czy architekturą, gadżeciarzy oraz pasjonatów szeroko pojętej fantastyki naukowej.

Przygotowanie takiego eventu w ramach imprezy tematycznej, balu karnawałowego, sesji LARP (ang. live action role-playing), czy po prostu zlotu fanów tego nurtu, z pewnością będzie dobrym pomysłem. Amatorzy wystąpień teatralnych, czy produkcji filmowych również powinni być zachwyceni wyszukaną scenografią i kreacjami – głównymi punktami steampunkowego stylu.

Zalecamy, aby impreza w stylu steampunk była skierowana raczej dla starszej młodzieży i dorosłych, nie z uwagi na wulgarność, czy brutalność tego uniwersum, lecz ze względu na dość skomplikowany charakter świata, który dla młodszych gości może nie być w pełni zrozumiały.

Przygotowanie strojów i charakteryzacji

Nie ma wątpliwości, że ekstrawaganckie stroje i charakteryzacja stanowią bijące serce świata w stylu steampunk. Kreacje łączące zarówno szyk i estetykę ery wiktoriańskiej z surowymi, industrialnymi elementami w postaci zębatek, przewodów, czy gogli, stanowią nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalnych scenografów i charakteryzatorów. Jeśli zatem planujesz imprezę bogatą w wysokiej jakości stroje i charakteryzację, odzwierciedlającą przemysłowy klimat steampunkowego świata, firma Whatevent pomoże ci przygotować charakteryzacje oraz wypożyczyć kreacje projektowane wyłącznie przez profesjonalistów w swoim fachu. Poniżej przedstawiamy przykłady z naszej szerokiej oferty, które mogą cię zainteresować.

Kreacje pasujące do charakterystycznego stylu steampunk, powinny być w dużym stopniu inspirowane mieszanką mody wiktoriańskiej, stylu gotyckiego, elementami kowbojskimi i dość wyraźnymi, industrialnymi akcentami.

Elementy stroju kobiecego w stylu steampunk:

 • Ekstrawagancki kapelusz w wiktoriańskim stylu z piórem i goglami

 • Długi, czarny, granatowy, brązowy lub bordowy płaszcz z kapturem albo bez/ skórzana kurtka

 • Skórzany gorset w ciemnych lub brunatnych kolorach, noszony na bluzie lub spódnicy lub pod sukienką

 • Czarna, granatowa, brązowa, biała lub bordowa spódnica z falbankami w wiktoriańskim stylu

 • Bryczesy, spodnie jeździeckie, pantalony damskie, spodnie motocyklowe, biało-czarne spodnie pasiaste albo spodnie robocze

 • Skórzane albo koronkowe rękawiczki

 • Rajstopy, pończochy lub getry

 • Koronkowe botki w stylu wiktoriańskim lub wysokie buty w stylu punkowym lub militarnym

 • Akcesoria, takie jak paski, torba, maska balowa, okulary, gogle, atrapy pistoletów, maska gazowa, wachlarz, itp.

 • Biżuteria w stylu wiktoriańskim i gotyckim, pierścionki z dużymi kamieniami szlachetnymi, naszyjniki koronkowe, kryształowe kolczyki, skórzane lub koronkowe bransoletki

Elementy stroju męskiego w stylu steampunk:

 • Ekstrawagancki kapelusz lub cylinder z piórem i goglami albo czapka pilotka z goglami

 • Długi, czarny, granatowy, brązowy lub bordowy płaszcz z kapturem albo bez/ skórzana kurtka, pełny garnitur, frak w stylu wiktoriańskim lub trencz

 • Klasyczna koszula w kolorze białym, czarnym lub w paski, z klasycznym kołnierzem, przystrojona krawatem lub fularem

 • Kamizelka, noszona do koszuli w stylu wiktoriańskim lub gotyckim

 • Spodnie o szerokiej talii, alternatywnie, krótkie pumpy albo spodnie w stylu dieselpunk (odmiana cyberpunku, osadzona w latach 20, 30 i 40 XX wieku)

 • Klasyczne, wiązane buty w stylu wiktoriańskim, wzbogacone o smaczki industrialne, alternatywnie, militarne obuwie z metalowymi elementami, kowbojki, buty jeździeckie lub eleganckie oxfordy

 • Akcesoria, takie jak zębatki, gogle, torba, sakwy, maska gazowa, chusta, maska balowa, wstążki, laska, monokl, atrapy pistoletów, czy karabinów, zegarki, itp.

Oprócz przebrań, nasza firma również oferuje pomoc przy organizacji odpowiedniej dla steampunkowego uniwersum charakteryzacji. Pozostając w stałym kontakcie z profesjonalnymi charakteryzatorami i makijażystkami, dołożymy wszelkich starań, by charakteryzacja twoich gości stała na jak najwyższym poziomie i oddawała elegancki, klasyczny klimat lat epoki wiktoriańskiej.

To, jaką kreację wybierzesz, w dużej mierze zależy od klimatu twojego zestawu. Do uniwersum steampunk, świetnie pasują oczywiście wszelkie bazujące na stylu wiktoriańskim przebrania i charakteryzacje, ale też mroczniejsze, typowo gotyckie, czy punkowe kreacje. Co więcej, ten świat wita z otwartymi rękoma również pasjonatów Dzikiego Zachodu i klimatów pirackich, rzecz jasna, w odpowiednio “zindustrializowanej” formie.

Elementy dekoracji

W zależności od przeznaczenia twojego eventu, odpowiedniego klimatu dopełni aranżacja wnętrz oraz elementy scenerii charakterystyczne dla stylu steampunk.

Niezależnie od tego, czy jesteś organizatorem spektaklu teatralnego, kręcisz film, czy po prostu organizujesz imprezę tematyczną w tym stylu, z pewnością będziesz potrzebował rekwizytów, wprowadzających gości do świata osadzonego w klimatach epoki wiktoriańskiej, w tym różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku odpowiednio zmodyfikowanych o elementy futurystyczne, lecz klimatem przypominające o czasach rewolucji przemysłowej. Przykładowo:

 • Dekoracje przypominające mechaniczne zwierzęta wykonane z poskręcanych ze sobą metalowych części, zębatek, trybów, śrubek, przewodów, sprężyn itp..

 • Przedmioty codziennego użytku, takie jak paski, książki, okulary, zegarki, biżuteria itp., z mechanicznymi dodatkami, sprawiającymi wrażenie złożoności i obecności dodatkowych funkcji takich przedmiotów.

 • Technikalia – elementy scenerii futurystycznej, przypominające ekrany, komputery, panele, piloty, maszyny do pisania itp., zmodyfikowane w sposób charakterystyczny dla nurtu steampunk (udekorowanie trybami, zębatkami, przekładniami itp. oraz przemalowane na kolor, przypominający metal lub metal szlachetny).

 • Dla stylu steampunkowego, skierowanego ku nurtom kowbojskim, wszelkiego rodzaju elementy związane z Dzikim Zachodem, np. lassa, konie, kapelusze, buty z ostrogami, siodła, rewolwery, scenografia kowbojskiego saloonu z dodatkami nawiązującymi do wieku pary i klimatów stricte futurystycznych.

Oraz wiele innych pomysłów. Pamiętaj, że są to jedynie przykłady, z naszej szerokiej oferty. Każde zamówienie jednak rozpatrujemy z osobna, biorąc pod uwagę takie kwestie, jak dostępność danych towarów, czy materiałów oraz możliwości wykonania takich dekoracji przez profesjonalnych scenografów.

Jeśli organizujesz event w stylu steampunk i jeśli zainteresowała cię nasza oferta, serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Whatevent pod numerem 786 222 223 oraz na adres mailowy kontakt@whatevent.pl. Gwarantujemy, że wybierając nas, jako pomoc przy organizacji twojej imprezy, twoi goście będą długo i miło wspominali twój event!

Call Now ButtonSKONTAKTUJ SIE